Ana Sayfa Gündem Cumhurbaşkanı Radev: Şişi’yi tanımıyorum! Başbakan ona milyarlarca lev değerinde ihale verdi!

Cumhurbaşkanı Radev: Şişi’yi tanımıyorum! Başbakan ona milyarlarca lev değerinde ihale verdi!

668
Paylaş

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, işadamı ve HÖH Milletvekili Delyan Peevski’yi tanımadığını açıkladı. Dün sabah Başbakan Boyko Borisov, Şişi adını verdiği Peevski’nin Cumhurbaşkanının kurmuş olduğu ilk azınlık hükümetini belirlediğini söylemişti.
Plovdiv’de Rumen Radev, “Ben ne Şişi’yi, ne Dogan’ı, ne de Bojkov’u tanıyorum. Şişi’ye milyarlar değerinde ihale veren, puro içen, banka dağıtan başkasıydı, yani Başbakandı. Bu çevre ile alışverişte bulunan kimdiyse, sonuçlarına katlanmalı” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı protestoları desteklediğini açıkladı ve hükümet ile Başsavcı İvan Geşev’in istifasına kadar devam etmeleri çağrısında bulundu.
Boyko Borisov hükümetinde üç bakanın değişimi hakkında Radev şunları dile getirdi: “Çekmeceler dolu ve tabancalarla korunduğu sürece, geç saatlere kadar puro içildiği sürece, hiçbir yeniden yapılandırma güveni geri getiremez.”.
Cumhurbaşkanı, protestonun ahlaki olduğunu söyledi ve devam etmesini istedi. Radev, gençlerin misyonunun mafyayı iktidardan ve savcılıktan çıkararak geçiş süresini sona erdirmek olduğunu vurguladı. Ona göre, hükümetin istismarların açığa çıkması korkusu anlaşılabilir, ama aynı zamanda geç kalmıştır.
Cumhurbaşkanı, hükümeti olmayan ulusların yanı sıra milleti olmayan hükümetler de olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, bugün avukat ve hakimler olmadan çalışabilecek bir adalet olmadığını, başsavcı bu iki loncanın ve dürüst savcıların saygısını kazanamadığını belirtti. Ona göre, başsavcı oligarkları ve hükümeti savunmayı seçmiştir.
Olaybg.com