Ana Sayfa Ekonomi Cüzdanlarımıza bir darbe daha! Sonbahar, temel gıda ve hizmetlerin fiyat artışıyla geliyor

Cüzdanlarımıza bir darbe daha! Sonbahar, temel gıda ve hizmetlerin fiyat artışıyla geliyor

189
Paylaş

Yakıt, ekmek, peynir, sigorta fiyatları yükseliyor

Önümüzdeki aylarda temel gıda ve hizmet fiyatları yükselecek. Sega gazetesine göre, fiyat artışları yaşamımızın hemen hemen her alanını etkileyecek – doğalgaz, yakıt, su ve ekmekten otomobil sigortası ve elektronik sigaralara kadar.

Aslında, bu yıl enflasyon geri döndü ve hepimiz mutfak alışverişlerinde, araçlarımıza yakıt aldığımızda bunu hissediyoruz. Krediler bile yükselmeye başladı.

Bulgaristan Halk Bankası /BNB/, tüketici kredilerine olan ilginin arttığını bildirdi, bankacılar ise faizlerin dibe vuruğunu ve artık yükselmeye başlayacağı konusunda uyarıyor. Ekim ayında doğal gazda beklenen artış, ilk önce kalorifer ve sıcak su fiyatlarını, daha sonra da diğer ürünlerin fiyatlarında artışa yol açacak. Bulgargaz Devlet İşletmesi,% 14’ten fazla bir fiyat artışı talep etti. Enerji Denetim Kurumu Başkanı İvan İvanov, fiyat artışlarının kaçınılmaz olduğunu, ancak oranın daha küçük olabileceğini söyledi. Mavi yakıt, uluslararası piyasalarda petrol fiyatları ve dolar ile „bağlantılıdır“. Yasa gereği, doğalgaz fiyatlarının % 5’ten fazla artışı, aynı zamanda ısınma ve sıcak su fiyatlarına da yansımaktadır. Benzin ve dizel fiyatları geçen yıldan çok daha pahalı, petrol haberleri ise tutarsız, bu da hem özel araç sahipleri, hem de taşımacılar için kötü haber olan fiyat yükselişlerinin devam edeceği anlamına geliyor olabilir. Ardından da farklı üretim ve hizmet sektörlerinde yeni fiyatlar getirecektir. Uluslararası ilişkilerde de “sıcak gelişmeler” devam ediyor – ABD-Çin eksenindeki sorunlardan, ABD’nin yaptırımları için İran’ın petrol arzını daraltması beklentisine kadar.

Sürücülerin çilesi bununla bitmiyor, çünkü Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Mesuliyet Sigortası fiyatlarının da yeniden artışa geçmesi bekleniliyor. Daha birkaç hafta önce, sigorta şirketleri poliçelerinin fiyatlarını ortalama 50-60 lev ile artırdı. Hem sigortacılar, hem de Mali Denetim Komisyonu fiyat yükselişlerinin aşamalı ve önemli bir şekilde devam edeceği konusunda hemfikirdir, çünkü şimdiki sigorta gelirleri, özellikle yurtdışında meydana gelen kazalar için ödenen tazminatları kapsayamamaktadır.

Büyük sonbahar fiyat yükselişi sigara içenleri de etkileyecektir. Milletvekilleri, Bulgaristan’daki pazarı giderek genişleyen elektronik sigaralar üzerindeki tüketim vergisini artırmaya karar verdi.

Doğal gazdaki fiyat artışı, kimya endüstrisi gibi tüm endüstrileri etkileyecektir. Ekmek üretimini de etkileyecek. Beklenen mahsülden daha az tahıl elde edilmesi nedeniyle de fırınlar bir ikinci darbe daha bekliyor, Bulgaristan’ın kaliteli buğdayının önemli bir kısmı da çoktan yurtdışına gitti. Yeni hasat buğday fiyatları daha yüksek olacak. Tarım Bakanlığından, hasatın ton başına 300 leve satılmaya başladığını, ancak şimdi 350 lev olduğunu bildirdiler.

Süt ürünleri fiyatları da artıyor. Peynir ve kaşarpeynir fiyatları, palmiye yağı ve diğer atipik katkı maddelerini içeren taklitlerden ayırt etmek için kampanyalara ve önlemlere paralel olarak yükseliyor. Hem üreticiler, hem de uzmanlar kaliteli peynir pahalı olduğuna hemfikir, ancak Bulgaristan’daki yüksek fiyat ve kalite her zaman el ele değildir.

Konut fiyatlarında artış tahminleri de tutarsızdır. Bazı emlakçılara göre, daire ve kiraların fiyatları şimdiden zirveye ulaştı, ancak diğerlerine göre daha da yükseleceklerdir. Ve eğer milletvekilleri Maliye Bakanlığının Yerel Vergi ve Ücretler Yasasındaki değişiklik önerilerini onaylarsa, Bulgaristan vatandaşları gelecek yıldan itibaren ana konut olarak kullandıkları evleri için iki kat daha fazla „mülk vergisi“ ödeyeceklerdir.

Fotoğrafta: İneği olanlar ucuz maliyette süt içecek, gerçek ve ucuz peynir yapacak. İneği olmayanlar sonbahardan itibaren hem pahalı, hem de sahte peynir yiyecek.

Momçilgrad ilçesine bağlı Letovnik köyü

Olaybg.com