Ana Sayfa TOP Dağdan kaçanlar onu en çok sevenelerdir

Dağdan kaçanlar onu en çok sevenelerdir

1011
Paylaş

Baharın daha ilk günlerinde Rodop köyleri boşaldı. Bunun nedeni ise gurbettir. Kış aylarında işsizliği gidermek üzere ailece Doğu Avrupa’ya hareket ettiler. Mevsimlik iş, çocukları büyükanne ve büyükbabalara bırakıyor, ancak en küçük yerleşim yerlerinin hala var olmaları için tek seçenektir. Çünkü her kazanılan kuruş buraya geri dönüyor ve evde, toprakta, yurtta değerlendiriliyor.
Bazı köylerin nüfusunun neredeyse yarısı yurtdışında gurbattedir. Emek göçü, tütünün onlarca yıldır önemli bir geçim kaynağı olduğu yerleşim yerlerini daha büyük ölçüde etkiliyor. Bu sektörde üreticilerin gittikçe azaldığı, gurbetçileri sayısı ise arttığı gözlemleniyor. Bölgeden ayrılan ekonomik göçmenler, mevsimlik ya da daimi bir iş için İngiltere, İskoçya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Almanya’ya yerleşmişlerdir, örneğin Tsrınça ve Brışten köylerinden düzinelerce aile yıllardır okyanus ötesine, Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmişlerdir. Rodop köylerinden ayrılan işçilerin sayısı genellikle Şubat ve ilkbahar arasında artmaktadır. Burada sadece yurtdışında geçimlerini sağlamak için artık geç olan yaşlılar ve çocuklar kalıyor.
Göç yıl geçtikçe artıyor. “Umut ışını” olarak tanımlanabilecek tek şey, geri dönüş ve yatırımdır. Bu yatırımlar, çok arzulanan büyük fabrikalar, işletmeler, „ağır“ şirketler gibi değiller. Onlar övülen AB fonları gibi de değiller. Bu yatırımlar, dağı terk eden dağ insanları tarafından buradaki yaşamın yok olmaması için yapılıyor.

olaybg.com