Ana Sayfa Mansetler Demir Kilise bereketi

Demir Kilise bereketi

989
Paylaş

Dört günlük Paskalya tatilinde Bulgaristan başta olmak üzere Balkanlar İstanbul’a aktı. Sultanahmet ve Laleli’deki otellerde boş oda kalmadı

Ortodoks Hristiyan aleminin Paskalya Bayramı İstanbul ’da turist patlamasına neden oldu. 4 günlük Paskalya tatilini fırsat bilen başta Bulgaristan olmak üzere balkan ülkelerinden yüzlerce otobüsle gelen turist Laleli ve Sultanahmet’teki oteller i hınca hınç doldurdu. Balat’ta İstanbul Büyük Şehir belediyesi tarafından restore edilerek faaliyete geçen Sveti Stefan (Demir Kilise) Kilisesi de bu turist akınının itici gücü oldu. Sultanahmet ve Laleli’de bulunan oteller yüzde 100 kapasiteye ulaştı. Laleli Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz, “Bölgedeki otellerde yüzde 100 doluluk oranına ulaştık” dedi. Türkiye Otelciler Birliği yetkilileri de İstanbul genelinde geçen yıla oranla otellerde doluluk oranının yüzde 48.2’den yüzde 65.1’e çıktığını, yükseliş trendinin artarak devam etmesini beklediklerini ifade etti. Laleli’de bir otelde görevli Erdinç Karakuş da, 65 odalı kendi otellerinin ve civardaki 4-5 bin odanın Bulgaristan’dan gelen turistler tarafından kapatıldığını belirtti.
Herrez Tour Türkiye organizatörü Nevin Çalışkan, Laleli bölgesine sadece Paskalya için 10 binden fazla turist geldiğini belirterek “Bunların arasında 5 bin civarında Bulgar turist var. Bulgarlar yıllardır tarihi mekanlara ve Bulgar kilisesine yakın olduğu için burayı tercih ediyor. Önümüzdeki hafta ise lale festivali için yüzden fazla otobüs gelecek” dedi. Bulgar Ortodoks Kilisesi Vakfı yönetim kurulu üyesi Vasil Liaze ise Ocak ayındaki açılan Demir Kilise’yi şimdiye kadar 50 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı. Kiliseyi ziyaret edenlerin 30 bin kadarının Türk olduğunu belirten Liaze, çoğu Bulgar 20 bin civarında da yabancı turistin Demir Kilise’yi görmeye geldiğini kaydetti. Türkiye’ye gelen turist sayısı 2017 yılında bir önceki yıla göre 1.6 milyondan 1.8 milyona çıktı. Bu yıl da Bulgar turist sayısında yüzde 20 artış bekleniyor.
Türkiye’deki Bulgar Ortodoks Kilisesi Vakfı yönetim kurulu üyesi Hristo Kopano, Ocak ayındaki açılışta Sveti Stefan kilisesine yıllık 20 bin turist gelmesini hedeflediklerini söylemişti. Ancak Bulgar turistlerin ilgisi sayesinde 4 ay içinde bu rakama ulaşıldı. Kopano, “Demir Kilise, Bulgaristan’dan Türkiye’ye yönelik turizmi fişekliyor. Paskalya’dan sonraki haftasonları da yoğunluk bekliyoruz. 1 Mayıs işçi bayramı ve 24 Mayıs Kiril Metodi bayramı var” dedi.

Kaynak: Milliyet