Ana Sayfa Yaşam Dıjdovnitsa Terlik Şenlikleri

Dıjdovnitsa Terlik Şenlikleri

883
Paylaş

Bu yılki Terlik Şenlikleri, Avrupa Kültürel Miras Günlerini kutlamak için hazırlanan Ulusal Kültür Takviminde yer alıyor. Bu yıl Dıjdovnitsa’da 13. kez düzenlenen festival, “İpi Takip Edin ve Örgünün Bir Parçası Olun” başlığı altında gerçekleştiriliyor. Kültürel miras günlerinin yanı sıra, festival esnasında eylül ayında gerçekleşecek olan ve dünyaca kutlanan birkaç bayram ve yortu da kutlanılacaktır: bunlar Yahudilerin 5779. yeni yılı, Müslümanların 1440. yeni yılı ve Aşure. Bundan dolayı da festival üç gün sürecek (7, 8 ve 9 Eylül) ve Bölge Müftülüğü ile Şalom Bulgaristan Yahudileri Birliğinin lojistik desteği ile gerçekleştirilecektir.

8 Eylül’de festival programı ilk defa, Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis ve ekibinin katılacağı mevlut ile başlayacak.

Festivalin ilk gününde, yani 7 Eylül’de, Krıg Sanat Hareketi ekibinden gençler ve çocuklar, Dıjdovnitsa köyünde festival boyunca kutlanılacak olan Avrupa ve dünya bayramları ve yortuları hakkında tasarım panoları oluşturacak, resimler çizecekler. 8 Eylül’de ise bu onlarca eser köy meydanında sergilenecek.

Krıg Sanat Hareketinden daha şunları paylaşıyorlar: “Dünyada 7 mucize var, 6 kıta, 5 yıldız köşesi, 4 yön, 3 okyanus, 2 göz ve … İp!  Hepimiz yaşam ipinin bir parçasıyız ve örgü oluşumuna katılmak bizim görevimizdir.”

8 Eylül’de üç günlük program, Dıjdovnitsa, Penevo, Ençets ve Kostino’nun gençlik takımları arasında bir spor yarışmasıyla sona erecek.

Olaybg.com