Ana Sayfa TOP Dışişleri Bakanlığı: Bulgaristan vatandaşları Romanya’da ehliyetsiz kalıyor! Neleri bilmemiz gerekiyor…

Dışişleri Bakanlığı: Bulgaristan vatandaşları Romanya’da ehliyetsiz kalıyor! Neleri bilmemiz gerekiyor…

1098
Paylaş

Yerleşim merkezlerindeki hız sınırlamasını 70 km/s ile aşılırsa, sürücülerimizi hapis cezası bekliyor. Geceleri araç ışıklarını açmayı unutan sürücüleri de hapis bekliyor!

Dışişleri Bakanlığından, trafik ihlallerinden dolayı Bulgaristan vatandaşlarının Romanya’da birçok kez ehliyetsiz kaldıkları uyarısı geldi.

Romanya Trafik Yasası’nın, bizimkine kıyasla daha da küçük ihlaller nedeniyle, geçen bir buçuk yıl boyunca 344 Bulgaristan vatandaşı ehliyetsiz kalmıştır, bunlardan bazılarının ehliyetini geri alması ise neredayse bir yılını sürmüştür.

24 Çasa’nın verdiği habere göre, Bakanlıktan daha,  kuzey komşumuzda her türlü trafik ihlali için sürücü belgesine el konulduğu belirtiliyor.

Kırmızıda geçme, hatalı sollama, hatalı geçiş, hız sınırını aşma gibi ihlaller, yetkililerin ehliyetinizi almaları için yeterli gerekçedir.

Yunan makamlarınca da sürücüler için yeni cezalar getirilecek. Örneğin Parmak arası terlikle araç sürmek yasaklanacak. Yeni yasa değişikliklerine göre, bu suç için 50 avro para cezası ve bir aylığına ehliyetinize el koyma cezası öngörülüyor. Terlik ve açık ayakkabı yaşağının nedeni olarak, sürücünün hızlı bir manevraya ihtiyaç duyduğunda tepki verememesi gösterilmiştir. Eğer şehirlerdeki hız sınırını aşarlarsa, gerekli ehliyet kategorisine sahip olmadan araç sürerlerse veya kanında 2 promili aşkın alkol tespit edilirse sürücüler hapis cezasına çarptırılabilir. Sürücüler, yerleşim yerinde hız sınırını saatte 70 km ile aşarsa, diğer hız sınırlama bölgelerinde saatte 50 km ile hız sınırını aşarsa ve 30 bölgesinde bu sınırlamayı 60 km/ s ile aşarsa hapis cezasına çarptırılacaktır. Geceleri araç ışıklarını açmayı unutan sürücüleri de hapis bekliyor.

Olaybg.com