Ana Sayfa TOP Doğu Rodoplar’daki her 5. hane sadece 1 kişiden oluşmakta, diğer bölgelerdeki durum...

Doğu Rodoplar’daki her 5. hane sadece 1 kişiden oluşmakta, diğer bölgelerdeki durum ise daha vahim

897
Paylaş

Eurostat’ın 2017’de AB’deki tek kişilik aileler yüzdesini inceleyen verilerine göre, Bulgaristan halklarının yaklaşık % 33’ü veya ülkemizdeki neredeyse her üç aileden biri, sadece bir kişiden oluşuyor.
Benzer bir eğilim Avrupa Birliği’nde de görülüyor – BTA’nın aktardığı analize göre hanelerin neredeyse üçte biri çocuksuz yetişkinlerden oluşuyor.
Ulusal İstatistik Enstitüsünün son nüfus sayım verilerine göre ise, Bulgaristan’da tek kişilik hanelerin sayısını artırmaya yönelik bir eğilim var.
Devlet haber ajansına göre, tek kişilik haneler 2001 yılında yaklaşık 660 bin, 2011 yılında yaklaşık 900 bindir, bugün Bulgaristan’da yaklaşık 3 milyon hanenin 1 milyonundan fazlası tek kişiden oluşuyor.
En çok tek kişilik hane, % 38 ile Veliko Tırnovo ve % 36 ile Sofya’da bulunmaktadır.
Kırcali’de tek kişilik hane sayısı %22’dir. Ülkemizdeki tek kişilik hanelerin yarısı işsiz veya emeklilerden oluşuyor. 1 emekliden ibaret olan hanelerein %46’sı şehirlerde, %72’si köylerdedir.
Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzeri kimseler, aynı zamanda, sosyal ve sağlık hizmetlerinin sunulmasıyla ilgili olarak toplumumuzda bir takım ciddi sorunları da gündeme getirmektedir.
AyrıcaUİE verilerine göre, Bulgaristan’daki yalnız yaşayan her 12 kişiden biri çalışma kapasitesi azalmış ya da kalıcı olarak engellidir.

olaybg.com