Ana Sayfa Sağlık Doğum esnasında yaşamını yitiren Semra’nın soruşturmasını bilirkişi raporları geciktiriyor

Doğum esnasında yaşamını yitiren Semra’nın soruşturmasını bilirkişi raporları geciktiriyor

1028
Paylaş

Atanan bilgisayar teknik bilirkişi raporu, Kırcali’de annenin ölümüne ilişkin soruşturmayı erteledi. Savcılık tarafından 24rodopi için yapılan açıklamada, davanın tamamlanması için son tarih bir kez daha iki ay uzatıldığı belirtildi.

Soruşturma 9 Eylül’de sona ermesi gerekiyordu.

23 yaşındaki Semra Durgut, 9 Mart sabahı Kırcali hastanesinde doğum esnasında yaşamını yitirmişti. Semra hastaneye bir gün öncesinde doğum tarihini geçirmesi üzerine yatmıştı. Ölümüyle ilgili ilk açıklamalara göre, bu kötü akıbete nadir görülen bir hastalığın neden olduğu doğumdaki bir iç kanamaya bağlı olmasına ilişkindi.

Yaşamını yitiren genç kadının eşi Raim H., “Eşim hasta değildi. Birçok tahlil yaptırdık” diye isyan etmişti. Genç aile çocuklarının doğumu için Hollanda’dan geri dönmüş ve Çernooçene’ye bağlı Vodaç köyüne yaşamaya başlamıştı.

Olayın hemen ardından kadının ölüm nedenlerini belirlemek üzere bir soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili üçli adli tıp uzman raporu tayin edildi. Profesör Vladimir Pilosof önderliğindeki doğum ve jinekolojide deneyimli uzmanlar, 23 yaşındaki kadının doğum esnasındaki ölüm nedenlerini  açıklığa kavuşturmak için atandı. Uzmanlar, Kırcali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Müdürü Doç. Dr. Todor Çerkezov’un ısrarı üzerine Tıbbi Denetim Yürütme Ajansı tarafından atanan Denetim Komisyona da dahildir.

Ancak şu ana kadar rapor sonuçları belli değil. Hastaneden, “Raporlar tamamlandığında ve sonuçlar netleştiğinde resmi olarak kamuoyuna bildireceğiz” yanıtı geldi.

Uzun yıllara dayanan deneyime sahip doktorlar, olayın tıbbi uygulamada çok nadir görülen bir durum olabileceğini düşünüyor.

Yaşamını yitiren genç kadın ve bebeği Vodaç köyünde toprağa verilmişti.

Olaybg.com