Ana Sayfa TOP Kırcaali Hak ve Özgürlükler Hareketi temsilcileri Batı Trakya Türklerinin hak savunucusu Dr....

Kırcaali Hak ve Özgürlükler Hareketi temsilcileri Batı Trakya Türklerinin hak savunucusu Dr. Sadık Ahmet’in kabrini ziyaret etti

448
Paylaş

Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri merhum Dr. Sadık Ahmet vefatının 26’ncı yıl dönümünde Kırcaali Hak ve Özgürlükler Hareketi temsilcileri tarafından Gümülcine’deki kabri başında anıldı.
Törene HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, HÖH milletvekilleri Bayram Bayram ve Pavlin Krastev, Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Süleyman ve HÖH’den gençler katıldı.
HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, „Yunanistan’daki tüm insanlarla barış ve anlayış içinde yaşama, aynı zamanda Batı Trakya Türklerinin kimlik ve haysiyet haklarını savunma arzusu mücadelesine duyduğumuz sempatinin bir işareti olarak bugün Dr. Sadak Ahmet’i vefatının 26’ncı yıl dönümünde meazrı başında andık“, dedi.
Sadık Ahmet kimdir?
Sadık Ahmet, 7 Ocak 1947 tarihinde Yunanistan’ın Gümülcine şehrinin Sirkeli köyünde doğdu. Celal Bayar Lisesi’nde tahsil gördü. 1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. Daha sonra Selanik Üniversitesi’ne geçti. Fakülteden hekim olarak 1974 senesinde mezun oldu. Askerlik vazifesi’nin ardından da 1978’de Batı Trakya’ya dönerek cerrahlık ihtisasına başladı. Bu dönemde Batı Trakya Türkleri’nin toplumsal sorunlarıyla ilgilenmeye başlayan Ahmet, konuyu uluslararası kamuoyuna duyurmayı amaçlayarak bir imza kampanyası başlattı. Bunun yanında Türk sorununu açıklayan bildiriler dağıttı. 8 Ağustos 1986 tarihinde de tutuklanarak 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tahliyesi’nin ardından da 18 Haziran 1989 genel seçimlerinde milletvekili adayı oldu ve seçimleri kazandı. Ancak milletvekilliği kısa bir süre sonra iptal edildi. 26 Ocak 1990 tarihinde gerçekleşen bir konuşması sırasında „Türk“ sıfatını kullanmasından dolayı da yeniden tutuklandı. Selanik Dudullu Hapishanesi’nde 2 ay geçirdikten sonra da cezasının geri kalanı paraya çevrilerek serbest bırakıldı. 13 Eylül 1991’de de Batı Trakya Türklerini temsil eden Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi’ni kurarak genel başkanlığı vazifesini üstlendi. Sadık Ahmet, 24 Temmuz 1995 günü şüpheli bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

olaybg.com