Ana Sayfa Spor Dünya şampiyonlarının antrenörü Momçilgrad’daki halteri tekrar canlandırıyor, cumhuriyet kupası sözü veriyor

Dünya şampiyonlarının antrenörü Momçilgrad’daki halteri tekrar canlandırıyor, cumhuriyet kupası sözü veriyor

240
Paylaş

Valentin Gemeciev şunları belirtiyor: “Momçilgrad’a geldiğinde, bu bölgede farklı bir şeylerin bulunduğunu ve burada Bulgaristan’daki akranlarından daha güçlü çocukların doğduğunu söyleyen İvan Abaciev’den alıntı yapacağım.”

Üç dünya, bir olimpiyat ve altı Avrupa şampiyonu yetiştiren Valentin Gemeciev, Momçilgrad’daki (Mestanlı) halteri tekrar canlandıracak. Ünlü antrenör, önümüzdeki 2019 yılında yeni kurulan takıma cumhuriyet şampiyonu ünvanını kazanma hedefini belirlemiştir.

Valentin Gemeciev, “2-3 yıla kadar Momçilgra’dan bir Avrupa şampiyonu çıkacağına inanıyorum. 5-6 yıl içerisinde de dünya şampiyonu olabilecek iki gencimiz var” diye belirtiyor. Şu anda Rodoplar’ın bu şirin kasabasının takımında 8 sporcu yer alıyor – 4 erkek ve 4 kız. Momçilgrad Belediyesi basın merkezinden verilen bilgilere göre, sporcular Naim Süleymanoğlu spor kompleksinde her gün 15: 00-17: 00 saatleri arasında eğitim görüyor.

Antrenörleri ise takıma daha sporcu alabileceğini belirtiyor.

Belediye Başkanı Sunay Hasan konuyla ilgili şunları paylaşıyor: “Halter kulübünü yeniden canlandırma fikri, dünyaca ünlü halterci Naim Süleymanoğlu’nun cenaze töreninde bir sohbette doğdu. Momçilgrad halter kulübünün eski sporcu ve şampiyonlarıyla konuştuk, Valentin Gemeciev ise geri dönüp yeniden bir takım kurmayı kabul etti.” Momçilgrad Belediye Başkanı, sporun geliştirilmesi onun ve ekibinin önceliklerinden biri olduğunu belirtiyor.

Bu yıl Valentin Gemeciev, 20 yıl boyunca antrenörlük yaptığı Türkiye’den Bulgaristan’a geri döndü. Onun antrenörlüğü altında 2004 yılında Atina’da gerçekleştirilen Olimpiyatlarda Nurcan Taylan şampiyon olmuştu. Yetiştirdiği haltercilerden üçü ise dünya şampiyonu olmuştur. Bunlardan ikisi Türkiye’ye Bulgaristan’dan göç eden göçmenlerimizdendir: Momçilgradlı Fidail Güler ve Çiflik köyünden Ekrem Celil. Diğer dünya şampiyonunun ismi ise Erol Belgin’dir.

Kırcali bölgesindeki haltere son verilmeden önce son antrenör de olan Valentin Gemeciev, Doğu Rodoplar’daki halterin bir gelişme şansı olduğunu, çünkü bu spor dalında yetişmek isteyenlerin sayısı çok olduğunu belirtiyor.

Valentin Gemeciev daha şunları dile getiriyor: “Momçilgrad’a geldiğinde, bu bölgede farklı bir şeylerin bulunduğunu ve burada Bulgaristan’daki akranlarından daha güçlü çocukların doğduğunu söyleyen İvan Abaciev’den alıntı yapacağım.” Gemeciev daha, Naim Süleymanoğlu, Halil Mutlu ve Lyubomir Haciev gibi dünyanın en ünlü haltercilerinin sporda ilk adımlarını burada attığını da hatırlatıyor.

Olaybg.com