Ana Sayfa Ekonomi Edirne’deki esnaf: Aman şu Bulgaristan’daki gripten, ciromuz düştü!

Edirne’deki esnaf: Aman şu Bulgaristan’daki gripten, ciromuz düştü!

1014
Paylaş

Bulgaristan’da grip hastalarının sayısı arttıkça Edirne esnafı da kendini kötü hissediyor. Türkiye medyalarının verdiği bu habere ilaveten, geleneksel olarak Bulgaristan’dan alışveriş için gelen turist sayısının önemli ölçüde düştüğünü de söyleniliyor. Edirne muhabirleri, “Cuma günleri on binlerce Bulgaristan vatandaşını görmeye alışkınız, ancak bu sefer sayıları daha az ve pazara gelenlerin bazıları grip ve virüslere karşı korunmak için maskeler taşıyor” diye belirtiyor. Haberlerde, Bulgaristan’ın 14 ilinde grip salgınının ilan edildiğini ve 1300 okulda 6 Şubat’a kadar eğitim öğretim durdurulduğu bildiriliyor.
Edirneli gazeteciler 24rodopi.com önünde yaptıkları açıklamada şunları belirtiyor: “Esnafımız Bulgaristan’da neler olduğu ve salgının ne zaman sona ermesi beklendiği ile yakından ilgileniyorlar. Her ay rekor ciro kaydetmeye alışkınlar ve Bulgaristan’daki gribin buradaki alışverişi etkileyeceğini tahmin etmiyorlar”.
2019’da 2.166.483 Bulgaristan vatandaşı Edirne’yi ziyaret etti. Ocak ayının ilk günlerinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt tarafından Aralık ayına kadar olan dönem için verilere dayanarak verdiği bilgiye göre: “Sultanlar şehri 382.000 Yunanlı tarafından ziyaret edildi. Kapı Kule, Pazar Kule, Hamzabeyli ve İpsala sınır kapısından geçen turistler Edirne’de 270 milyon € harcadı.”
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı parlak 2019’dan sonra, 2020’de Edirne’nin rekor kırmasını umuyor. Zıpkınkurt, “2019’da 2.736.865 turisti ağırladık, 2020 için hedefimiz 5 milyondur” diye belirtiyor.
Olaybg.com