Ana Sayfa TOP Eğitimciler 50 yıl sonra Kırcali’de bir araya geldiler

Eğitimciler 50 yıl sonra Kırcali’de bir araya geldiler

805
Paylaş

Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcali’de 1951-1963 yılları arasında Orta Pedagoji Okulu „Rodop“ un mezunları önünde şunları paylaştı: “Eğitim ve Bilim Bakanlığı Bölge Eğitim Müfettişliklerinin hiç birinde atanmış anadili uzmanı yok. Çeşitli kurumların çabaları, anadilin eğitim ve öğrenim seviyesini yükseltmeyi amaçlamakta, ancak maalesef bir dizi konuda geri çekilme var.“
Bazıları 50 yıldan fazla bir süredir görüşmeyen eğitimciler, bugün Kırcali’deki Biznesinkubator salonunda toplandılar. O yıllarda cehaleti yok etmek için hükümet, Kırcali ve Razgrad’da ilkokullara öğretmen yetiştirmek için iki ortaokul kurdu. Her yıl bir araya gelen Razgradlı eğitimcilerin aksine Kırcali’deki okulun mezunları şimdiye kadar bir toplantı düzenlememişlerdi.
Kırcali Belediye Başkanı konuşmasında daha şunları paylaştı: “Bu toplantıda yer alarak sizlere olan saygımızı göstermek istiyoruz. Karşınızda durarak kurum olarak sorumluluklarımızı ne ölçüde yerine getirdiğimizi ölçüyoruz. Sizler bizim için en iyi örneksiniz. Bu görüşmelerinizin geleneksel hale gelmesi için sizlere destekçi olmaya hazırız.”
Toplantıya Bulgaristan’ın farklı bölgelerinden ve Türkiye’den 80 eğitimci katıldı.
Millet Vekili Erol Mehmed katılımcılar önünde şunları paylaştı: “İkinci Dünya Savaşından sonra genel olarak eğitimin ve özellikle Türkçe öğretimin kökleri sizlersiniz.”
Konuklar arasında Millet Vekili Adlen Şevked de yer aldı.

olaybg.com