Ana Sayfa TOP Elektronik vinyetler 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek, ücretli yol sistemi – 16 Ağustos’ta

Elektronik vinyetler 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek, ücretli yol sistemi – 16 Ağustos’ta

1298
Paylaş

Dikkat, 31 Ocak 2019 itibariyle tüm karayolu taşıtları kategorileri için her türlü kağıt vinyet geçersiz olacak

Bulgaristan Millet Meclisi, elektronik vinyetlerin 1 Ocak’tan, ücretli yol sistemi ise 16 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girmesi kararını verdi. Milletvekilleri, Yol Yasasındaki değişiklikleri ikinci oturumunda kanul etti. Elektronik ücret toplama sistemi, Karayolu Altyapı Ajansı tarafından yönetilecek ve çalıştırılacak.

Teknik olarak müsaade edilebilir toplam azami ağırlığı 3,5 tonu aşan taşıtlar, ücretli yol ağı kullanımı için ücret ödeyecek, 3.5 tona kadar veya tam bu ağırlıkta olan otomobiller ise, satın alınma gününden belli bir süre için geçerli olacak olan elektronik vinyet satın alacak.

31 Ocak 2019 itibariyle, tüm karayolu taşıtları kategorileri için her türlü kağıt vinyet etiketi geçersiz kalacak.

1 Ocak 2019 tarihinden sonra geçerliliği devam eden bir kağıt vinyet satın almış bir aracın sahipleri veya kullanıcıları, haklarını korumak ve kağıt vinyet etiketinin ilk geçerlilik süresi sona erene kadar ücretli yol ağını kullanmaya devam edebilmek için 15 Aralık 2018’den 31 Ocak 2019’a kadar kâğıt vinyetin elektronik vinyete dönüşümünü talep etmeleri gerekecektir.

Dir.bg’nin verdiği habere göre, ağır vasıtalar, otobüsler ve 3,5 tonu aşan toplam teknik ağırlığa sahip diğer kara taşıtları, 15 Ağustos 2019’a kadar, aylık, haftalık veya günlük bir vinyet ücreti ödeyecekler. Gelecek yıl 16 Ağustos’tan itibaren, 3,5 tondan fazla ağırlığa sahip vasıtalar, otobüsler ve araçların ücretli yol ağından geçmek için sadece yol ücreti ödemeleri yeterli olacak.

Olaybg.com