Ana Sayfa Gözlemci Emekli maaşı 1.300 BGN olan bir göçmen vatanı nasıl görüyor?

Emekli maaşı 1.300 BGN olan bir göçmen vatanı nasıl görüyor?

1176
Paylaş

Kırcali’de son günlerde bir hareketlilik var. Gurbetçiler ve Türkiye’den göçmenler yurda geri dönüyor. Yıllar önce güney komşumuza göç eden bir göçmenimiz ise geri döndü ve Bulgaristan’da kalıcı olarak kalmaya karar verdi.
Dönüş nedeninin Bulgaristan’a bağlılığı olduğunu, vatanını unutamadığını itiraf eden Bayazittin Süleyman şunları paylaşıyor: “1990 yılında göç ettik. 2016’da buraya döndüm. Türkiye’de bir fabrikada 25 yıl çalıştım ve emekli oldum. 4 yıldır Bulgaristan’da yaşıyorum. Çok memnunum.”.
Bayazittin sözlerine daha şunları ekliyor: “Doğduğum yer burası. Birçok arkadaşım var ve dili unutmamak için Facebook’ta Bulgarca yazışıyoruz. Her şey beni buraya çekiyor – hava, insanlar, huzur. Özellikle Smolyan bölgesinde tatil yapabilinecek birçok yer var.“.
İyi emekli maaşı aldığını dile getiren Bayazittin, “Bulgaristan levi ile 1.300 lev emekli maaşı alıyorum, eşim de emekli. Hayatımdan memnunum. Burada ayda 10-15 gün çalışıyorum. Zemin kaplama yapıyorum” diye belirtiyor.
Kendisinin deyimiyle gün geçtikçe daha da güzelleşen Cebel’de yaşıyor. Yaşlılığını huzurlu bir şekilde geçirmek için doğduğu toprakları seçen adam daha şunları paylaşıyor: “Belediye Başkanı Necmi Ali’den çok memnunuz. Böyle devam ederse, Cebel bir cennete dönüşecek!”.

Olaybg.com