Ana Sayfa TOP En itibarlı pasaport 190 sınırı aşıyor

En itibarlı pasaport 190 sınırı aşıyor

910
Paylaş
Henley Passport Index 2018 yeni pasaport endeksini açıkladı

Yapılan araştırmaya göre, Singapur pasaportunu geçerek, Japon pasaportu dünyanın en güçlü pasaportudur.

Henley Passport Index 2018 yeni pasaport endeksine göre, Japonya vatandaşları dünya çapında 190 noktaya vizesiz seyahat edebilir veya istedikleri noktaya ulaştıklarında vize alabilirler.
Japon pasaportu, bu yılın başlarında ülkeye Myanmar’a vizesiz erişim hakkı verildikten sonra, vize olmadan 189 varış noktasına seyahat imkanı sağlayan Singapur’un önüne geçti.
Üçüncülüğü Almanya, Güney Kore ve Fransa paylaşıyor ve bu ülkelerin vatandaşları önceden vizesi almaksızın 188 ülkeye girebiliyor. Fransa ve Güney Kore, sırasıyla Özbekistan ve Myanmar’a vizesiz erişim aldıktan sonra üçüncü sıraya tırmandı.
Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına açık toplam 186 sınır ile, bu yılın başından yeni bir ülkeye vizesiz seyahat kazanmadıklarından listede dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor. The Independent ise 2015 yılında Birleşik Krallık ve ABD pasaportlarının en itibarlı pasaport olduğunu hatırlatıyor.
Listenin diğer ucunda, yani en altta, Irak ve Afganistan yer alıyor (106. sırada). Her iki ülkenin vatandaşları, önce vize almadan sadece 30 ülkeye erişebilir.
Bu arada, Birleşik Arap Emirlikleri  2006 yılında bulundukları 62. sıradan 21. sıraya yükseldi, böylece pasaportları Orta Doğu’da en güçlüsü oldu.

Dünyanın en büyük iki ülkesi olan Rusya ve Çin, bir önceki yıl ile neredeyse aynı pozisyonda kaldı. Tayvan’ın vatandaşları için gelecek Temmuz ayına kadar geçerli olan  bir vize başvuru programı sunacağını açıklamasıyla Rusya 46. sıradan 47. sıraya düştü. Vatandaşlarına önceden vize olmaksızın St. Lucia ve Myanmar’a erişim hakkı tanınmasına rağmen, Çin iki sıra geriliyerek 71. sıraya düşüyor.

Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan listenin 18. sırada, bu üç pasaport 169 ülkeye vizesiz erişim sağlamakta.
Henley Passport Indexi, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine dayanan, vize almadan gidilecek ülkelerin sayısına göre dünya pasaportlarının sıralamasıdır.
Olaybg.com