Ana Sayfa Siyaset Erdoğan seçim yaptı, muhalefet demokrasiye güvendi! Türkiye’de zorluklar yeni başlayacak, rahatın sonu...

Erdoğan seçim yaptı, muhalefet demokrasiye güvendi! Türkiye’de zorluklar yeni başlayacak, rahatın sonu geldi – birçok göçmen geri dönecek!

897
Paylaş

İlhan Anday, Erdoğan’ın başarısı Borisov’un değerini yükseltiyor, diye yorum getirdi

Bulgaria ON AIR TV’nin sabah programındaki katılımında, Türkiye’de gerçekleştirilen meclis ve cumhurbaşkanı seçimi hakkında 24rodopi.com’dan İlhan Anday, “Muhalefet demokrasiye çok fazla güvenirken Erdoğan mükemmel bir seçim gerçekleştirdi” diye belirtti.
Anday konuşmasında daha şunları paylaştı: “Bizler dengeyiz. Erdoğan’ın zaferi Boyko Borisov’un hem iç hem de dış değerini artırdı. Türkiye Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği’ndeki en iyi dostunun Bulgaristan olduğunu unutmamalıdır.
2003 yılından bu yana yaptıkları – Uluslararası Para Fonu’na 26 milyar borcu geri ödemesi, 17 000 km dört şeritli yol, 26 havaalanı vb. inşa etmesi, seçmenler tarafından unutulmadı. Ateşin kaşifi olarak davranıyor. Umarım diyaloğa daha açık olur.”
Anday’a göre, Muharrem İnce’yi cumhurbaşkanı adayı olarak gösteren Cumhuriyet Halk Partisinin en büyük hatası, seçmenlerinin isteğine rağmen İnce’nin parti başkanı olmasını engellemesidir. Nitekim, İnce bir buçuk ay içerisinde %30 seçim sonucuna ulaşmıştır.”
Bulgaristan’ın Edirne’deki eski konsolosu Georgi Dimov’a göre, Türk ekonomisinin azalan gücü nedeniyle toplumsal tabakalaşma sorunu derinleşiyor.
Eski diplomat şunları da belirtti: “Türk lirasının çöküşü, bazılarının yoksullaşmasına, diğerlerinin ise daha da zengin olmasına neden oldu. Türkiye’nin ekonomisi çok kötü durumda. Balon seçimlerden sonra patlayacak. Erdoğan ülkesini otokratik yönetiyor. Böyle liderlerin özelliklerinden biri de, otoritelerini güçlendirmek için her zaman birileriyle mücadele halinde olmalarıdır.”
Dimov, Türkiye’deki seçimlerin olağanüstü hal durumunda gerçekleştirildiğini, bunun öncesinde ise sosyal medyalarda paylaştıklarından dolayı gazeteci ve sıradan vatandaşların tutuklandığını hatırlattı. Dimov’a göre, “bu seçim ile ulusal İslamcılık” kurulmuştur.