Ana Sayfa Gözlemci Fiyat balonu: Gurbetçiler mülk fiyatlarını “şişirdiler”, ofisler satılamıyor, çünkü…

Fiyat balonu: Gurbetçiler mülk fiyatlarını “şişirdiler”, ofisler satılamıyor, çünkü…

1449
Paylaş


24rodopi.com önünde emlekçıların açıkladıkları analizleri, geçen yılın sonunda ve bu yılın başında Kırcali’de kira fiyatlarının yüksek olduğu ve ofislere ilgi olmadığı yönündedir. En çok hayalet apartmana sahip şehrimiz, resmi olarak kira geliri beyan eden kişi sayısıyla ülkenin son sıralarında. Ulusal Gelir Ajansı verilerine göre, Kırcali’de sadece 990 kişi 2018 yılında kira gelirlerini beyan etmiştir. Aynı zamanda binlerce daire boş duruyor.

Büyük mağazalar küçük işletmeleri yok etti

Emlakçılara göre, boş dairelerin sebebi yüksek kira fiyatlarıdır. Şu anda bu tür sözleşmelerde bir durgunluk var. En az ilgi görenler ise ofisler. Kiraya verilen birçok ofise rağmen çoğu boş. Branştakilere göre, bu sadece yüksek fiyatlardan değil, aynı zamanda gıdadan giysiye her türlü ürünün sunulduğu büyük zincir ve maazalardan kaynaklanıyor. Emlakçılar, “Ticaret alanında küçük işletmelerin gelişmesi için koşul yok” diye belirtiyor.

Aylık 250 BGN altında kira yok

Kiralık dairelere gelince, Kırcali’deki emlak acentelerine göre, yer ve büyüklüğü ne olursa olsun, Arda nehri kıyısındaki şehirde 250 BGN’nin altında kira yoktur. Ev yeni inşaatsa ve eski mobilyalarla bile döşenmişse, fiyatlar 450-500 BGN’ye kadar ulaşıyor. Bu tür daireler genellikle özel kişiler tarafından değil, şirketler tarafından kiralanıyor. Şu anda, örneğin, merkezde yeni inşaat döşenmiş bir ve iki yatak odalı daireler için aylık 450-480 BGN’den başlayan fiyatlar isteniliyor, bu ise metrekare başına 5-6 BGN ödeneceği anlamına geliyor. Emlakçılar, bu fiyatların şehrin büyüklüğü ve yaşam standartları açısından yüksek olduğunu söylüyor, ancak bu fiyatlar büyük ölçüde Batı’da çalışan, konuta yatırım yapıp sonra da kiralayan gurbetçilerin yönlendirdiği fiyatlardır. Yine de bunların oranı yüksek olmadığı ortaya çıkıyor. Çoğu ev sahibi konutlarını kiraya vermektense boş kalmalarını tercih ediyor.

Kiracı korkusu

Emlakçıların verdiği bilgilere göre, şu anda Kırcali’de konutların onda biri kiraya veriliyor. Bunun sebebi ise verilen yatkileri kötüye kullanan kiracılardan kaynaklandığı olarak açıklanıyor. 24rodopi.com önünde şehirdeki büyük emlakçılardan birinden verilen bilgilere göre: “Kira ve faturalarının düzenli olarak ödenmediği olayımız var. Son olarak, inşaat işçilerinin bir ev kiraladığı, kirayı ve biriken faturaları ödemeden şehri terk ettikleri, hatta giriş kapısını dahi kilitlemeyip evi açık bıraktıkları bir vakamız bile var. İnsanlar böyle olaylardan korkuyor, bu yüzden evlerini boş tutuyor ve kiralamıyor“.

Gurbetçiler fiyatları yükseltti

Kırcali’de gayrimenkul satışlarında da durgunluk var. Fiyatlar son derece yüksek ve bu nedenle alıcılar satın almaktan vaz geçiyor. Şu anda bunlar metrekare başına 600-650 avro arasında satılıyor. Bu fiyatlar ise şehir merkezindeki yeni inşa edilmiş binalar için isteniliyor. Emlakçılar, “Bu tür fiyatlar şehrimiz için kabul edilemez, ancak var. Gerçekleştirdiğimiz satışlar metrekare başına 500 avroya kadar, ancak orada da durgunluk var” diye belirtiyor. Bunun açıklaması ise yine gurbetçilerimizin getirdiği avroyla ilgili.
Yeni inşaatların yüksek fiyatları nedeniyle, dış cephe tadilatı yapılmış eski panel ve monolit apartmanlar tercih ediliyor, ancak burada da satış oranları düşmüştür. Batı’da çalışan yerlilerin bir kısmı Plovdiv ve Sofya gibi büyük şehirlerde mülk satın almayı tercih ediyor.

Kırcali’de neler olacak?

24rodopi.com önünde emlakçı şunları belirtiyor: “Kırcali’nin merkezinde, ün yapmış bir inşaatçı size metrekare başına 500 avroluk bir ev sunduğunda, kaotik yapılanan Vızrojdentsi mahallesinde 400 avro ödemek saçmadır. Bir ön sözleşme imzaladığınızda ise temelinden çatıya, penceresinin yerleştirilmesine, hangi malzemeden ve na şekilde yapıldığına kadar takip et. İnşaat şirketi daima önemlidir. Bir süre sonra pencere veya balkonundan hangi manzarayı seyrediyor olacağını bilmelisin… Bunlar müşterilerimize verdiğimiz tavsiyelerden sadece bazılarıdır. Tahminlere göre 2020 yazında iyi satışlar gerçekleştirilecek. Sadece gurbetçiler değil, aynı zamanda işletme yatırımından anlamayan, fakat para biriktirmiş insanlar da gayrimenkuller satın alacak, çünkü bankadaki mevduatı kâr getirmeyecek”.
Olaybg.com