Ana Sayfa Ekonomi Gaydacı ve çevirmeciler 3 bin lev maaş ile denize “çekiliyor”

Gaydacı ve çevirmeciler 3 bin lev maaş ile denize “çekiliyor”

946
Paylaş

Karadeniz kıyılarındaki otelciler ve restorancılar Rodoplar’daki çevirme üstelerine ve gaydacılarına 3 bin lev maaş ödemeye hazır. Mevsimlik işçi açık arttırması başladı, en iyi teklifleri ise tabii ki aşçılar almakta.
Düşük maaşlar geçmişte gibi görünüyor. Mutfak şefi için verilen maaş 3 000 lev, sıcak mutfak aşçılarına ise 2 400 ile 2 500 lev arası maaş veriliyor. Bununla birlikte, bu aşamada, kaliteli personel yetersiz, bu da restorancıları iş arama sitelerinde yüksek ücretler vermeye zorlayıp, yurtdışından deneyimli personelin dönmeyi ümit etmemelerine sev ediyor.
Bu branştakiler, “Maaşlar gerçek, ancak aşçılar ustalığını kanıtlamış ve isim yapmış olmalıdır. Geçen yıla kıyasla, sadece aşçılar için değil, garson ve barmenlere verilecek maaşlarda %10 – 20 artış var.” diye belirtiyor. Branştakiler, eleman eksikliğinden dolayı, yabancıları bazı pozisyonlara çekmeyi ümit ettiğini tekrar hatırlattılar ve, “İyi bir aşçı kolay olunmuyor, ülkenin farklı bölgelerindeki mutfakların farklı özellikleri bulunuyor, bu sebepten dolayı da bu pozisyonlara sıradan insanları getiremeyiz” diye açıklık getirildi. Garsonların maaşları yaklaşık 1 000 lev. Bunun yanı sıra, iyi maaş verilen çevirme ustaları ve gaydacı aranıyor. Böyle elemanlar Karadeniz sahilllerindeki tüm işletmelerden aranıyor, ancak en agresif Slınçev Bryag, Sozopol, Primorsko ve Güney Karadeniz sahilindeki işverenlerdir.
Çoğunlukla işverenler elemanları için kalacak yer ve yemek de sağlıyor. Üstelik, maaşların miktarına ilişkin teklifler, Rodoplar’daki kış mevsiminin zirvesindekilerden çok daha caziptir.
Fotoğrafta: Ustalar, yaklaşık 150 çevirmenin hazırlandığı Zlatograd’da mayıs ayında buluşuyor

olaybg.com