Ana Sayfa Gündem General Mutafçiyski Bulgaristan’ı ağlattı: Önümüzde zorlu bir süreç var, insanlar yaşamını kaybedecek!

General Mutafçiyski Bulgaristan’ı ağlattı: Önümüzde zorlu bir süreç var, insanlar yaşamını kaybedecek!

1302
Paylaş

Kriz Genelkurmay Başkanı, sadece marketler, eczaneler, benzin istasyonları, bankalar ve devlet kurumları açık olacağı en katı kısıtlamaların uygulanmasını istedi
Olağandışı açıklamasında Askeri Tıp Akademisi ve Kriz Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski şunları belirtti: “İnsanlık tarihinde daha önce hiç görülmemiş öfke dolu bir salgınla karşı karşıyayız. Kendimize, sevdiklerimize, dostlarımıza, meslektaşlarımıza karşı son derece sorumlu olmalıyız. Önlemlerin açıklanmasından sonra, kuaför salonlarının veya çivi satış merkezinin çalışıp çalışmayacağı gibi önemsiz konuların peşine düştük. Bu önümüzde neler olduğunu bilmediğimizi gösteriyor.”.
General bugün Bulgaristan’da gördüklerinden umutsuzluğunu gizlemedi, bu yüzden duygu dolu sözleriyle ülkemizdeki insanları, önemsiz konuları değil, sevdiklerini kurtarmayı düşünmeye çağırdı.
General, “Avrupa ve dünya nüfusunun hayatta kalabilmesi söz konusudur. Şükürler olsun ki, çocuklarımız bundan etkilenmeyecek.” diye belirtti.
General Mutafçiyski şunlara önemle vurgu yaptı: “Kişisel izlenimlerim, bugün Sofya’nın merkezinde yaşamın kesintisiz devam ettiğini gösteriyor. Ulusun cesarete sahip olması iyi olabilir, ancak dülşüncesiz olmamalıyız. Önümüzde ekonomik olmayan zorlu bir süreç var. Bize hayat vermiş, bizi büyütmüş, başarılarımızla gurur duyan sevdiğimiz insanlar yaşamını yitirecek. Onları ihmalimizle hayal kırıklığına uğratmamalıyız.
Bakanlar Kuruluna mümkün olan en katı önlemleri uygulamayı önereceğim. Market ve eczaneler gibi yaşamımızın olmazsa olmazlarına dokunulmamalı. Bütün gün, spor salonuma veya dükkanıma ne olacak gibi sorular alıyorum. Yanıtım: Anne babanızı, dede ve ninelerinizi kurtarmaya çalışın, oluyor.
Yapılmakta olanlerın odağı, bize gelen şeyin öfkesini azaltmak, sağlık sistemimizin hayatta kalabilmesi için yükselen eğriyi düşürmek ve kimin yaşaması kimin ölmesi gerektiğini seçmek zorunda kalmamaktır.”.
Karargâh Başkanı Ventsislav Mutafçiyski sadece marketler, eczaneler, benzin istasyonları, bankalar ve devlet kurumlarının açık kaldığı en katı kısıtlamaların uygulanmasını önereceğini bildirdi. Bunu dün akşam olağanüstü hükümet toplantısından önce açıkladı.
General daha, “Bir günde hasta sayısı yüzde 30 arttı. Sayıları artık 41. Almanya’da % 50 arttı. Tüm Avrupa, ekonomik etkinin net bir şekilde bilinmesine rağmen benzeri görülmemiş önlemler almaktadır.
Son 24 saat içinde uygulanan önlemler tatmin edici bir sonuç vermiyor. İtalya ve Çin’de doktorlar hastalarına bakarken ölüyor ve kesinlikle kuaför salonunun çalışıp çalışmadığını merak etmiyorlar. Eğlence zamanı değil” diye belirtti.
13 Nisan’da Bulgaristan’da olağanüstü hal ilan edildiğini hatırlatıyoruz. Dün akşamki verilere göre 41 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu, 2 kişi yaşamını yitirdi.
Olaybg.com