Ana Sayfa Gündem Göçmenlerimiz neden artık Bulgaristan’da Türk Lirası bozdurmuyor?

Göçmenlerimiz neden artık Bulgaristan’da Türk Lirası bozdurmuyor?

873
Paylaş

Yıllardır Türkiye’de yaşayan, ancak yazın birkaç aylığına Bulgaristan’a gelen göçmenlerden Rafet Mehmed şunları anlatıyor: “Bulgaristan’da Türk Lirası bozdurmuyoruz. Neden? Çünkü 1 lira 0.22, hatta 0.21 stotinka oldu. Bu dünyadaki en düşük para birimi! En düşük. Türkiye’de 2.000 lira alıyoruz. Orada bu para ile iyi bir yaşam sürülüyor, ancak buraya geldiğimizde 2.000 lira verirsek karşılığında 440 lev alacağız. Bu para burada 10 gün içinde harcanılıyor.”.
Aslında Türk lirasının değeri düşmeye devam ediyor. Para birimi o kadar değer kaybetti ki, Kırcali’deki birçok döviz bürosunda 0.21, maksimum 0.22 stotinkaya alınıyor ve 0.24’e satılıyor. Bu gerçek, göçmenlerimizin alım gücünü de etkilemekte. Rafet gibi birçoğu artık ülkemizde Türk parası değiştirmiyor. Burada yaşarken, Bulgar emekli maaşlarına güveniyorlar.
Rafet daha, “Burada emekliyim, emekli aylığı alıyorum ve bu parayı kullanıyorum. Emekli maaşım çok değil – 160 lev, fakat yetirmeye çalışıyoruz. Diyelim ki 5-6 ay buraya gelmiyoruz, 6 ayda yaklaşık 1000 lev toplanıyor – bizim için yeterli. Ancak 2000-3000 lira bozarsak Türkiye’de aç kalacağız” diye belirtiyor.
Ona göre, şu anda halkımızın Türkiye’de alışveriş yapması son derece karlı.
Yaşlı adam, “Bulgar parasının değeri yüksek, çok pahalı. Diyelim ki Bulgaristan vatandaşısınız, 300 lev takas ederseniz, Türkiye’deki her şeyi satın alabilirsiniz , bu 1200 lira eder. Buraya 3-4 dolu çanta getireceksiniz” diye belirtiyor.
Rafet Türk lirasının ciddi düşüşünün nedenini bilmiyor: “Bilmiyorum, bu hükümet politikası. Ülkeyi çok soymuş olmalılar ve bu yüzden olabilir.“.
Aslında, birkaç aydır, Türk parasıyla ilgili haberler aynı – rekor düşük. Bu gerçek, özellikle yaz aylarında, büyük ölçüde göçmen alışverişine güvenen Kırcali bölgesi ve bölgedeki ticareti kesinlikle etkileyecektir.

Olaybg.com