Ana Sayfa Siyaset Gorbaçov, Bulgaristan’daki Türklerin isimlerinin değiştirilmesi nedeniyle 25 Mayıs 1989 tarihinde Todor Jivkov...

Gorbaçov, Bulgaristan’daki Türklerin isimlerinin değiştirilmesi nedeniyle 25 Mayıs 1989 tarihinde Todor Jivkov ile görüşmeyi reddetmiş

1481
Paylaş

SSCB lideri Mihail Gorbaçov, Sözde Soya Dönüş Sürecinden dolayı  25 Mayıs 1989’da Bulgaristan Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Todor Jivkov ile görüşmeyi reddetti. Bu bilgi Nedyo Nedev’in “Todor Jivkov’a Karşı Saray Darbesi” kitabında yer alıyor. Gorbaçov o dönemde Sovyetler Birliği Komünist Partisi genel sekreteri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) Yüksek Konseyi başkanıydı.

Yazar kitabında şunları belirtiyor: “İnsanoğlu, kendi icatları ona karşı koyduğunda, yenilgiye uğrar. 25 Mayıs 1989’da basın, Gorbaçov ile Jivkov arasında bir görüşmenin kabul edildiğini bildirdi. 1 Haziran’da Pravda, toplantının ertelendiğini bildiriyor. Bu önceden düşünülmüş bir hamle. Ağır bir tarihi süreç, Bulgaristan etnik temizlikle suçlanıyor. Türkçe konuşan nüfusun göç dalgası hız kazanıyor ve gün geçtikçe yükseliyor. Gorbaçov, sorumluluk taşımak istemediğini açıkça ortaya koyuyor.”

29 Mayıs 1989’da Todor Jivkov’un sınırları açtığını ve yüz binlerce kişinin Türkiye’ye göç ettiğini hatırlıyoruz.

SSCB ve Bulgaristan Halk Cumhuriyeti liderleri arasında bir ay sonra bir toplantı gerçekleşiyor.

Nedyo Neden konuyla ilgili şunları belirtiyor: “Ancak gecikme ve ek istişareden sonra 23 Haziran 1989’da bir toplantı yapıldı. Bulgaristan duyurusunda görüşlerin birliğine dair mesaj veriliyor. Bulgar Komünist Partisi, Mihail Gorbaçov’ un dostu Todor Jivkov ‘un davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmeye hazır olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Aralarında bir anlaşma olup olmadığını bilemiyoruz. Jivkov, parti örgütlerine bir mektup gönderek  Soviyetler Birliği Komünist Partisinin desteğini aldığını öne sürmeye çalışıyor. Ancak bu gerçekleri yansıtmıyor.”

“Todor Jivkov’a Karşı Saray Darbesi. Jivkov’u Yönetimden İndirme Operasyonunu Kim Düzenledi; Kremlin ve ABD Rolü Gerçeği” kitabında Jivkov’un yönetimden indirilmesinden kısa bir süre önce yaptıklarının bilinmeyen ayrıntıları, yöneticilerin hangileri Jifkov tarafında, hangileri karşı koyduğu hakkında bilgiler yer almakta.

Yazar şunları da belirtiyor: “Jivkov 22 Kasım 1988’de çabuk davranıp yazılı olarak istifasını sunuyor. Politbüroyu arayıp serbest bırakılmasını istiyor. Onun bu eylemi ilk bakışta göründüğünden daha karmaşıktır. İstifanın kabul edilmeyeceğini biliyor, ancak kendini garantiye almak istiyor. Önemli olan, inisiyatifi elden bırakmamak. Bir ömür boyu dalgaların zirvesinde olmuş. Çevresi oyunu anlıyor, Milko Balev ve Grişa Filipov gibi şahıslar ses veriyor. Hepsi onu övmeye başlıyor. Ancak istifa hakkında konuşmak bir şey, yazılı olarak istifasını sunmak başka. Açıkçası, bu kararı almasında bir sebep var.”

Todor Jivkov bir yıl sonra yönetimden indirildi.

Olaybg.com