Ana Sayfa Gündem Gurbetçiler beş günlük bebeğe pasaport çıkartıyor!

Gurbetçiler beş günlük bebeğe pasaport çıkartıyor!

1839
Paylaş

“Kuyruk sezonu”nda: Toplam 55 000 belgenin yenilenmesi bekleniliyor

Kırcali yavaş, fakat emin adımlarla “Gürbetçilerin Başkenti” olma yönünde ilerliyor.
Bölge vatandaşları, küçük bebekler de dahil olmak üzere, yurtdışına gidiyor. Bulgaristan Kimlik Belgeleri Bölge Birimi Başkanı Elina Garipova, “İldeki pasaport dairelerinde yeni doğan 5-6 günlük bebeklere pasaport çıkartma dilekçeleri dahi bulunmakta. Büyük ihtimalle sebebi yurtdışına yolculuk olduğunu tahmin ettiğimiz 14 yaş altındaki çocuklara pasaport çıkartma dilekçeleri de oldukça fazla” diye belirtti.
Elina Garipova, yıl sonuna kadar 35000’in üzerinde pasaport ve 20000’in üzerinde kimlik kartı düzenlemeyi öngördüklerini belirtti. Ancak, geçen yıllarda olduğu gibi, yaz aylarını belgelerini yenilemek için de kullanan göçmenlerin, pasaport şubeleri önünde kuyrukta beklemeyeceklerini de belirtti.
Yıl başından bu yana Kırcali ilinde 13 852 pasaport ve 7 280 kimlik kartı düzenlenmiştir. Belge düzenleme dilekçeleri ise 21 000’in üzerindedir. Bu yıl bölge sakinlerinin 14.555’inin pasaport süresi sona eriyor. En yoğun ayların yine haziran, temmuz ve ağustos olması bekleniliyor.
Garipova şunları da dile getirdi: “Sıra numarası sistemi geliştirdik. En yoğun dönemde, günde yaklaşık 200 sıra numarası veriyoruz. Bu sıra numarası ile vatandaşlar kuyruğa girmeden sıralarını takip edebilecekler.”
Elina Garipova, bölgede yaşayan vatandaşlara, eğer belgelerini değiştirmeleri gerekiyorsa bunu Ramazan Bayramı öncesinde yapmaları çağrısında bulundu, çünkü bayramda ve sonrasında ciddi bir belege değiştirme akını beklediklerini belirtti.

olaybg.com