Ana Sayfa Gözlemci Gurbetçiler yatırım yapıyor: Kırcali yakınlarındaki bir köyde yeni ev!

Gurbetçiler yatırım yapıyor: Kırcali yakınlarındaki bir köyde yeni ev!

1120
Paylaş


Gittikçe daha fazla gurbetçi Kırcali yakınlarındaki köylerdeki yeni inşaatlara yatırım yapmayı tercih ediyor.
24rodopi.com önünde bir emlak acentesinin sahibi şunları paylaşıyor: “Böyle bir eğilim gözlemleniyor. Kırcali civarındaki köylerde arsalar arıyorlar. Batı’daki insanların nasıl yaşadığını gördüler ve bazıları artık Vızrojdentsi semtindeki kaotik yaplanmadan hoşlanmıyor, ki buradaki inşaatlar çoğu zaman kalitesiz çıkıyor. Yaz aylarında su problemi yaşanana Pançevo’da bile inşaat devam ediyor.”.
Pançevo köyü, Kırcali’ye sadece birkaç kilometre uzaklıkta ve şehre olan yakınlığı birçok insanın burada yaşamayı tercih etmesinin nedenlerinden biri. İnşaatlar son hız devam ediyor, büyük ve ferah evler yapılıyor. Şu anda yeni evini inşa etmek için çok çalışan Yılmaz Mustafa, köyün büyüdüğünü söylüyor.
Yılmaz, “Burada hava temiz, güzel bir manzara var. Gençler de bir evde yaşamaya istekli. Daireleri satıp buraya yaşamaya geliyorlar. Köy büyüyor” diye belirtiyor ve sözlerine bunun büyük ölçüde memleketleri gibi sakin bir yerde yaşamayı tercih eden göçmenlerden kaynaklandığını da ekliyor.
Pançevo sakini daha, “120 aile vardı, fakat taşındılar. Tekrar geldiler. Yeniden buraya yerleştiler, daha çok seviyorlar, burada hayat daha özgür” diye paylaşıyor.
Köyün gençleri yurtdışında çalışıyor ve kazandıklarını tuğla ve betona yatırıyor. Yılmaz, “ Gençlerin çoğu yurtdışında çalışıyor. Kızım 12 yıldır Belçika’da, oğlum Almanya’da” diye ilave ediyor.

Olaybg.com