Ana Sayfa Gündem Gurbetçilerin mahallesi – dünü ve bugünü: 10 çocuk, müzik, tütün, Avrupa…

Gurbetçilerin mahallesi – dünü ve bugünü: 10 çocuk, müzik, tütün, Avrupa…

257
Paylaş

80 yıl önce Kırcali’nin Borovets mahallesi. Küçük köhne ev, bahçesinde on çocuk, ortada müzisyenler, yanlarda tütün yaprakları…
Mahallenin bugünkü hali. Çocuk ve yaşlılarla dolu. Gençler Batı Avrupa’da, gurbetten sonra evlerin katları artmaya devam ediyor. Müzik hiç durmuyor. Değişen sadece repertuvar…

***
Dönerci, restoran, berber dükkanlarında… Borovets mahallesinden gençlerin faaliyet alanı. Kırcali’nin bu mahallesinin günümüz sakininin profili 30 yıl öncekinden tamamen farklı. Bugün o yurtdışında çalışıyor, kazandıklarını ise doğup büyüdüğü Kırcali’ye yatırıyor.
Borovets mahallesi sakinlerinin %90’ı gurbetçi. Kazançlarını yatırdıkları yeri ise mahallenin genişlemiş halinde görmek mümkün. Yeni evler inşa ediliyor, eskiler tamir ediliyor, bazılarının kat sayısı artıyor. Mahalle büyüyor ve artık Tsarevets ve Ençets köylerine kadar ulaşıyor.
Mahalle sakinleri, “Yurtdışında insanımız genellikle dönrcilerde ve restoranlarda çalışıyor. Çoğunluğunun bir mesleği var ve berber dükkanlarında ve kuaförlerde çalışıyor. Ailelerini de yurtdışına beraberinde götürüyorlar” diye belirtiyor.
Borovets’te sadece yaşlılar kalıyor. Yaz aylarında gençler dönüyor ve sermaye yatırımları başlıyor.
Mahalle sakinleri tüm Batı Avrupa ülkelerinde. Ancak en iyi paranın Danimarka’da verildiğini söylüyorlar. Ve Borovetsliler, “Danimarka’da ayda 5000 lev maaş veriyorlar. Burada 500 leve neden çalışayım?” diye soruyor.
Olaybg.com