Ana Sayfa Gündem Hasan Azis, Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Protestocularıyla Bizzat Görüştü

Hasan Azis, Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Protestocularıyla Bizzat Görüştü

1215
Paylaş

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) protestocularının yanına gitti. Beraberinde Belediye Başkanı Yardımcısı Sayın Veselina Tihomirova ve ekibinden uzmanlar da vardı.
Sendikacılar önünde Belediye Başkanı, ‘Gerçekleri birbirimize söylemeliyiz. Eğer sorunlar bu şekilde çözülüyorsa, Sayın Karakoleva, bu, ne siz ne de biz görevlerimizi yerine getirmemişiz, anlamına geliyor’ diye konuşup her iki tarafın da kabul edebileceği bir çözüm bulmak amacıyla diyalog çağrısında bulundu.
Belediye başkanı, protestocuların talep ve isteklerinin yer aldığı deklarasyonu kabul etti. Öğretmenlerin protestosunda, Kırcaali’de okul ve çocuk sağlığı, eğitim ve sosyal aktivitelerde çalışan kişilere daha yüksek maaş isteyen birkaç düzine kişi yer aldı. Protestonun organizatörü ise Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Kırcaali şubesiydi.
Sayın Azis, hükümet kararıyla bu yıl çocukların ve okul sağlığı sektöründeki çalışanların ücretlerinin artırılması planlandığını belirtti ve şunları ilave etti: ‘Her yıl olduğu gibi, bu yıl da çalışanlara ek maddi motivasyon ücretleri ön görmekteyiz. Kırcaali Belediyesi her zaman kendi kaynaklarıyla Maaş Fonuna ek destek sağlamıştır, şimdi de sağlayacaktır.’ Bununla ilgili, geçen yıl sosyal hizmet alanında çalışanların ortalama maaşı 580 lev, bu yıl ise maaşları 650 levden başladığını, bunun ise ortalama 70-80 lev ile bir artış olacağı anlamına geldiğini de hatırlattı. Hasan Azis, ‘İlk yarı yıldan sonra bütçenin gerçekleştirilmesiyle orantılı olarak ek bir maaş artışı da yapılmaktadır, böylelikle bu alanda çalışanların taleplerinden fazla bir maaş artışı olabilir’ diye yorum getirdi. Karcaali Belediyesinin, eğitim kurumlarında sağlık hizmetlerini devletten önce tekrar uygulamaya koyan ilk belediye olduğunu da hatırlattı. Bununla ilgili olarak da, bu alanda istifa edenlerin olmadığını, tam aksine, adayların çok olduğunu belirtti. Sendikacılar önünde Sayın Azis şunları da dile getirdi: ‘Yıllardır istekleriniz reddedilmedi. İstediğiniz bir şeyi yapmadığımız bir durum yoktur.’ Her zaman Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu ile iyi birer partner olduklarını ve sendikayla imzalamış oldukları ve yerine getirmedikleri bir toplu iş sözleşmesi bulunmadığının altını çizdi.
Hasan Azis, Kırcaali Belediyesi yönetiminin sağlık uzmanlerının temel maaşını 700 leve çıkarma talebini karşılamak istediğini, ancak bunun, yıllık belediye bütçesini aşan fazla harcamalara yol açacağını belirtti.
KNSB Kırcaali Şubesi Başkanı İvanka Karakoleva, protestocuların taleplerini içeren beyannameyi okudu, belediye başkanına sundu ve sendikanın başka eylemlere de hazırlık içinde olduğunu belirtti.