Ana Sayfa Ekonomi Hasan Azis: Pandemi sırasında belediye gelirleri % 41 oranında düştü

Hasan Azis: Pandemi sırasında belediye gelirleri % 41 oranında düştü

767
Paylaş

Belediyelerin % 82’si pandemi sırasındaki kayıpları hakkında tam veriler sağladı. Belediyelerin öz gelirlerinin Mart başından Nisan sonuna kadar (iki ay) % 41 oranında azalmıştır. Pandeminin olumsuz sonuçları nedeniyle belediye bütçelerine 159 milyon BGN daha az para girmiştir.
Bunlar, BTV’nin „Yüz Yüze“ programında, Ulusal Belediyeler Birliği Yardımcı Başkanı ve Kırcali Belediye Başkanı Dr. Hasan Azis tarafından ifade edildi.
Hasan Azis, tüm belediyelerin kira geliri olmadığı için devlet desteğinde ısrar edeceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, ticaretle uğraşanlar için de indirimler yapılmıştır. Kırcali Belediye Başkanı daha, “Büyük belediyeler için kayıplar % 50’nin üzerindedir “ diye belirtti. Bu bağlamda, belediye başkanları krizle başa çıkmak için kısa vadeli tedbirler önermektedir.
Hasan Azis şunların altını çizdi: “Yapacağımız kısa vadeli öneriler arasında, 60/40 ölçüsünün çalışan belediye ve yerel işletmeleri yönünde genişletilmesi de vardır. Şu aşamada bu önlemden yararlanan sadece birkaç belediye var. İkinci önerimiz, çok aileli konutların enerji verimliliği programını başlatmak istiyoruz, çünkü buradaki çalışmaları yerel şirketler gerçekleştirecek ve böylece ekonomi canlanacak.”.
Kırcali Belediye Başkanı yerel makamların pandemi esnasında sosyal ve insani sorumluluk gösterdiğini hatırlattı. Hasan Azis, “Hastanelere yardım ve bağış yapıldı. Bu kriz sorumluluk sahibi olmamız gerektiğini gösterdi. Sosyal mesafe koşullarında, insanlara yakın olmanın yolunu bulduk” diye açıkladı.
Olaybg.com