Ana Sayfa Ekonomi Her ikinci çalışanın kredisi var, örnek borçlular Kırcali’de

Her ikinci çalışanın kredisi var, örnek borçlular Kırcali’de

351
Paylaş
DCIM100MEDIADJI_0966.JPG

Çalışma çağında olan hemen hemen her Bulgaristan vatndaşının kredisi var. 2.47 milyon Bulgaristan vatandaşını kredisi olup, bir çoğu da birden fazla kredi ödüyor. Bulgaristan Merkez Bankasının istatistiklerine göre, Aralık 2018’de Merkez Kredi Sicilinde 2.475 milyon borçlu bulunmaktadır.
Bulgaristan’da 2.26 milyon vatandaşın, 99.000 şirketin, 102.000 yabancı uyruklunun, 8000 serbest meslek sahibinin bankaya kredi borcu var. Merkez bankası istatistiklerine göre Bulgaristan’da kredi sayısı 5.433.000’dür, bunların toplam tutarı ise 75.866 milyar BGN’dir. Bu veriler, üç kişiden oluşan bir ailede en az bir, çoğunlukla da birden fazla banka kredisi bulunduğu anlamına geliyor.
BMB verilerine göre, bankalar borç almak için vatandaşlar tarafından tercih ediliyor – 3 milyon kredi hesabıyla 54.7 milyar lev verilmiştir. Hızlı kredi veren firmalar rekabetçi ürünler için koşullar yaratmakta, onlar tarafından sağlanan kredi toplamı ise 2,36 milyar levdir.
Şirketlerin verilerine göre, kredi alanların bir yıl önceki ortalama 775 leve kıyasla bu yıl 1161 lev borcu var. Ortalama tüketici kredisi taksiti 300 BGN’dir, ipoteklerde ise iki katı, yani 600 BGN. Tüketici kredileri oldukça yüksek fazili olmasına rağmen, hızlı bir tempoyla artıyor.
Merkez Bankasının son verilerine göre, bir yıl içinde yaklaşık % 18 daha fazla tüketici kredisi çekilmiştir.
Bulgaristan’daki en güvenilir borçlular artık büyük şehirlerdeki erkekler değil, orta büyüklükteki şehirlerdeki 10.000 BGN’ye kadar kredisi olan kadınlardır. Kredilerini düzenli ödeyen örnek borçluların çoğu Sofya, Rusçuk, Vratsa, Panagyurişte, Pazarcık ve Kırcali’de yaşıyor. Bankalar için en riskli krediler Lukovit, Kneja, Berkovitsa, Dobriç, Byala Slatina ve Provadiya’da verilmiştir.
Kredilerini ödeyemeyen müşteri profili, gelirlerini ve harcamalarını makul bir şekilde değerlendiremeyen ve borçlara batan, yaklaşık 30 yaşnda genç erkek olmaya devam ediyor.
Olaybg.com