Ana Sayfa Gündem HÖH dışında bütün partilerin oy kaybı aşağı doğru sürdü

HÖH dışında bütün partilerin oy kaybı aşağı doğru sürdü

577
Paylaş

Dünkü gün yapılan hem Cumhurbaşkanı hem de erken genel seçimlerden sonra, üyelerinin çoğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Partisi (HÖH) ve Yeni kurulan Değişime Devam Partisi (PP) dışında bütün partilerin oylarında düşüşün sürdüğü gözlendi.
Hatırlanacağı gibi 20 parti ve koalisyonun katıldığı, Pazar günü üçüncü kez düzenlenen Parlamento seçimlerinde oy verme işlemi tamamen makineli oldu.
Aynı zamanda cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için oy verilen makinelerde bölge halkı ve yurtdışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına dün yapılan seçimlerde üç seçenek sunuldu:
1. Sadece cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı için,
2. Sadece milletvekilleri için,
3. Aynı zamanda cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için oy vermek.
Bölgemizde en çok kullanılan seçeneğin ‘Aynı zamanda cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için oy vermek’ tercih numarası olduğu anlaşıldı.
Pazar günü saat 7:00’de başlayan oy kullanma işlemi dün akşam saat 20:00’de sona ererken, ön seçim sayımlarına göre HÖH ve Değişime Devam Partisi (PP) dışında bütün partilerin oylarında düşüşün istikrarlı bir şekilde sürdüğü gözlendi.
Nisan ve Temmuz seçimlerinde Boyko Borisov’un Gerb (Avrupalı Gelişimi için Yurttaşlar) partisine %26.18 ve %23.51 oy kullanırken, 14 Kasım seçimleri ön sayımlardan bu partiye seçmenlerin ortalama % 23,2 oy verdiği ortaya çıktı.
Slavi Trifonov tarafından iki yıl önce kurulan ve 2021 Nisan ayındaki seçimlerde %17.66 ile sürpriz bir şekilde en fazla oy alan ikinci parti olan ITN (Böyle Bir Halk Var) partisi, Temmuz seçimlerinde %24.08 ile birinci parti olarak öne çıkarken dün yapılan seçimlerde ortalama % 9,6 alarak en çok oy kaybına uğrayan parti oldu.
Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) ise Nisan’da %15.01, Temmuz’da da 13.39% aldı, son seçimlerde lehine ortalama % 10,1 oy kullanıldı.
Hak ve Özgürlükler Hareketi (kısaca HÖH) partisi Nisan’da %10.51 ve Temmuz’da %10.71 oy aldı, son seçimlerde de lehine % 11,6 oy kullanıldı ki yurtdışı oyları seçim sonuçları gelince bu yüzdenin görünür bir şekilde daha da yükseleceği tahmin ediliyor.
Diğer kazanan parti ise Eylül’ün sonunda Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in geçici teknokratlar hükümetinden ayrılan Ekonomi Bakanı Kiril Petkov ve Maliye Bakanı Asen Vasilev’in kurduğu Değişime Devam Partisi (PP) oldu.
Dünkü gün yapılan seçimde Değişime Devam Partisi (PP) güçlü destek alarak, oyların ortalama yüzde 24,1’i ile parlamentonun birinci partisi oldu.
Öte yandan yapılan ön sayımlara göre Cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarında Rumen Radev ilk sırada yer alırken, Atanas Gercikov ikinci ve Mustafa Karadayı üçüncü sırada yer aldı.

olaybg.com