Ana Sayfa Gündem HÖH, DOST ve ÖŞHP’nin mekanik birleşmesinden en çok Erdoğan kazanacak! Ancak bu...

HÖH, DOST ve ÖŞHP’nin mekanik birleşmesinden en çok Erdoğan kazanacak! Ancak bu birleşme neredeyse imkansız

2357
Paylaş

24rodopi.com medyasından İlhan Anday, Horizont radyo programında şunları belirtti: “Bulgaristan’daki “Türk partileri”nin birleşmesi için 4. girişim olarak değerlendirebileceğimiz Bursa toplantısından sonra HÖH, DOST ve ÖŞHP arasındaki mekanik bir birleşme neredeyse imkansız., Bursa’da gerçekleştirilen toplantıdan bir gün sonra, yani 12 Şubat tarihinden geçen yılın 21 Aralık tarihinde bu birleşme daha mümkündü.
Programda İlhan Anday, göçmen liderlerinin ve HÖH ile DOST’un Türkiye’deki temsilcilerinin katılımıyla 11 Şubat’ta Bursa’da yapılan toplantı hakkında yorum yaptı. Forum, Balkan ve Rumeli Türkler Konfederasyonu Onursal Başkanı ve işadamı Turhan Gencoğlu tarafından düzenlendi.
Anday şunları dile getirdi: “21 Aralık’ta, saat 21.00 sularında HÖH medyalara konuşma öncesinde, dış baskının HÖH’ten ayrılan herkesi uzlaştırma ve birleştirme çabalarına dönüştüğünü, HÖH’ün her zaman iyi biyetli olduğu ve partinin hiç bir zaman hiç kimseyle kavga etmediğini, bu gibi durumları düzenleyen bir tüzüğü bulunduğu belirtilen Ahmed Dogan’ın yeni yıl konuşmasını verdiler. Başka bir deyişle: “Tüm seçmenler, HÖH çatısı altına tekrar hoşgeldiniz, ancak 2017 yılında Millet Meclisi seçimlerinde HÖH’ü siyasi çöplüğüne atmaya çalışanların burada işi yok.””
Gazetecinin belirttiğine göre, HÖH, DOST ve ÖŞHP arasında birleşmeyi sağlama girişimleri 13 Kasım’da Türkiye Millet Meclisi vekillerinden Aziz Babuşçu’nun HÖH merkezinin ziyareti ile başlamış. Dogan’ın konuşmasına kadar tüm taraflar sustuğunu, ancak konuşma sonrasında Kasim Dal’ın elini çabuk tutarak ve siyasetteki tutumuyla paralel olarak HÖH’ün değişmediğini ve birleşmeyi tartışmak için bir masaya oturmasının imkansız olduğunu beyan ettiğini belirtti. Kasim Dal, Turhan Gençoğlu’nun Sofya’daki ziyareti esnasında görüşmeyi de reddetmiş. Gazetecinin yorumuna göre, Lütvi Mestan belli ki 26 Mart’tan sonra kurban edilmiştir. Bunların ardında ise, Erdoğan’ın ve iktidar partinin yeni bir stratejileri, yeni bir planları olduğu gizli kalmıştır.
Anday daha: “Kuzey Suriye’deki “Zeytin Dalı” operasyonu ile Erdoğan “milliyetçi damar”ı tutmuş bulunmakta. Varna’da gerçekleştirilecek olan zirve toplantısı ile de, ülkelerini AB’de görmek isteyen Türklerle flört etmekte, son istatistiklere göre ise bu Türklerin oranı %79’dur. Yeni stratejisinde dahası da var, ancak biz birleşmeyi sağlamak için dördünncü girişime dönelim,  HÖH, DOST ve ÖŞHP arasındaki mekanik bir birleşme Erdoğan’a göçmenlerden iyi bir oy oranı anlamına gelmektedir.” Anday, bu birleşmeyi çok isteyenlerin argümanlar ve gerçek gerekçelerini ortaya sürmeleri gerektiğini; seçim kampanyası esnasında yaptıklarından dolayı özür dilemeleri gerektiğini de ilave etti.

Olaybg.com