Ana Sayfa Ekonomi Hükümet: Tüm marketler yerel ürün sunsun!

Hükümet: Tüm marketler yerel ürün sunsun!

810
Paylaş

Başbakan Boyko Borisov ve Bakanlar Kurulu üyeleri, video konferans yoluyla olağanüstü bir hükümet toplantısı düzenlediler.
Hükümet, zincir işletmeleri temsil eden perakende satış marketler ve satış noktaları için yerel (bölgesel) üreticilere satış noktalarında Bulgar üretimi malları sunma yükümlülüğünü getiren bir karar kabul etti. Satış yerleri, ilgili gıda ürünlerinin sergilenmesi ve satışı için yeterli alana sahip olmalı ve sunulan ürünlerin bölgesel oldukları uygun şekilde işaretlenmelidir. Bu yerlerde bölgesel üreticiler tarafından üretilen ve Bulgaristan hammaddesinden elde edilen süt ve süt ürünleri; balık ve balıkçılık ürünleri; taze et ve yumurta; bal; taze mevsim meyveleri ve sebzeleri sunulmalıdır. Süt ürünlerinin tamamen Bulgar ham maddesinden üretilmesi şartı da getirilmiştir. Kabul edilen değişiklikler, sahalardaki mevcut arz düzeninde bir değişiklik gerektirmeyecektir, tek amaç yerel (bölgesel) üretim arzını sağlamaktır.
Bölgesel üreticiler, iş yerlerinin ilgili ticari kuruluşun bulunduğu idari bölgede veya komşu bir idari bölgenin topraklarında bulunan üreticiler veya üretici gruplarıdır. Üreticilerin Çiftçi Destek Yasası’na göre kayıtlı oluş olmaları veya Gıda Yasası’na göre kayıtlı bir işletmeleri olması gerekmektedir. Kabul edilen u Kararname, küçük ve yerel Bulgar üreticilere destek vermeyi ve geçim kaynaklarını korumayı amaçlıyor. Yerel Bulgar üretimi daha taze ve daha tanıdıktır, yerel yaşam ve kültürün bir parçasıdır. Tüketiciler yerel üretime erişim hakkına sahip olmalıdır, seçim ise kendi tercihlerine kalmıştır.
Alınan bu önlem, ülke çapında üçten fazla idari bölgede satış yerleri bulunan satış zincirlerini temsil eden perakende satış mağazaları ile gıda ve gıda dışı mal perakendecilerini ile ilgilidir.
Fotoğrafta: Pazar günü Kırcali’deki pazar
Olaybg.com