Ana Sayfa Ekonomi İşletmeler için elektrik fiyatlarında % 203 artış

İşletmeler için elektrik fiyatlarında % 203 artış

222
Paylaş

Nova TV’nin verdiği habere göre, elektrik fiyatlarındaki % 203 artış, Bulgaristan’daki işletmelerde şok etkisi yarattı. Bulgaristan Bağımsız Enerji Borsası’nın „ertesi gün“ için sunulan megawatt saatin değeri neredeyse 196 BGN’ye ulaştı. Buna karşılık, geçen haftanın son çalışma günü olan Cuma günü ortalama fiyatı 96.76 lev idi. Avrupa’da ise bu rakam yaklaşık 70 levdir.
3 Temmuz 2019’da sırasıyla 144.08 lev ve 246.72 lev olan günün en düşük ve en yüksek seviyesi ile „bir gün sonra piyasasında“ sunulacak ortalama elektrik değeri 195.40 lev olup Avrupa’da en yüksek değere ulaştı. Bu fiyat seviyesi AB ortalamasını 2, Almanya ve Fransa gibi en gelişmiş ekonomilere sahip pazarlara kıyasla 3 kat artmıştır.
Bugün işletmeler için elektrik fiyatlarındaki bu şok yükselişe cevaben, sanayiciler bir kez daha devlete ait Ulusal Elektrik Şirketi Genel Müdürünün istifasını istediler. Onu lobi yapmakla suçlayıp, enerji piyasasında büyük bir şirket lehine fiyatları kasten manipüle ettiğini iddia ediyorlar.
Olaybg.com