Ana Sayfa Gözlemci Kabus başladı: Pasaport başvuruları bir gün sürüyor!

Kabus başladı: Pasaport başvuruları bir gün sürüyor!

1106
Paylaş

Mayıs ayından itibaren rekor bekleniliyor

Kırcali’deki Pasaport Şubesi önünde bekleyen göçmen, “Bir gün beklemek gerekiyor. Annem de kuyrukta, kendisi 75 yaşında. Biz İstanbul’dan kimlik belgelerimizi değiştirmek için geldik. Bunun için iki günümüzü ayırdık” diye belirtiyor. İlkbaharın gelişiyle birlikte, bu yıl için tahmin edilen kabus hissedilmeye başlandı.
Bu yıl Kırcali ve Smolyan illerinde toplam 165 214 belgenin değiştirilmesi gerekiyor, bu da pasaport şubeleri önünde kabus yaşanacağı anlamına geliyor. 2020’de 366 gün var ve çalışanların kimlik kartlarının ve pasaportların zamanında değiştirilmesi için ortalama olarak günde 451 başvuruyu kabul etmesi gerekiyor. Tabii bu rakam hafta sonları ve tatil günlerini de kapsamakta.
Kırcali ilinde 43.000 kimlik kartının değiştirilmesi gerekiyor, bunlardan 4000’in süresi daha geçen yıl dolmuştur. Pasaportlardaki istatistikler 2020’de 61.000 belgenin süresinin dolacağı, 20.000’in ise artık süresi dolduğunu gösteriyor. Ocak ayı sonunda, yeni başvuru gişeleri açılmasına, mobil istasyonlar oluşturulmasına, birimlerdeki personel sayısının artırılmasına karar verildi.
Yaz aylarında beklenen iş yükünü azaltmak için Emniyet Müdürlüğü, çeşitli belediyelerde, küçük yerleşimlerde ve kurumlarda mobil kabul ofisi uygulamasını başlattı.
Yoğunluk ise Kırcali pasaport şubesi önünde hissedilmeye başladı. Burada oluşan kuyruk oldukça uzun, özellikle çift vatandaş olan Türkiye göçmenlerinden oluşuyor.
Kuyrukta bekleyen kadın, “Sabah saat 8’den bu yana bekliyoruz. Türkiye’de yaşıyorum ve pasaportumu değiştirmek için geldim” diye belirtiyor.
Sırasını bekleyen yaşlı adam da açıklama getiriyor: “Çifte vatandaş- hem Bulgaristan, hem Türkiye.”.
Bazıları durumdan şikayetçi.
Pasaport şubesinde iki gişenin daha açılması bekleniliyor. İşletmelerin başvurularını kabul etmek için mobil istasyonlar artık çalışıyor, belediye idaresi çalışanları ise belgelerin doldurulmasında yardımcı oluyor.
Bulgaristan Kimlik Belgeleri sektörünün tüm gişelerin çalışma saatlerinin uzatılması öngörülmektedir.
Asıl yoğunluk Mayıs ayından itibaren hissedilmeye başlanacak.

Olaybg.com