Ana Sayfa Siyaset Kampanya bugün başladı, Kırcali’den Avrupa Parlamentosu üyesi olmayacak

Kampanya bugün başladı, Kırcali’den Avrupa Parlamentosu üyesi olmayacak

653
Paylaş

Seçim kampanyası bugün resmen başlayıp 24 Mayıs ‘ta saat 24’ te sona erecek. Avrupa Parlamentosundaki bir yer için mücadele eden listelerdeki aday sayısı 318’dir ve 3 parti, 8 koalisyon, 6 girişim komitesi tarafından desteklenmektedir. Kırcali bölgesinde 2014 Avrupa Seçimlerinde 63 897 kişi oy kullandı, geçerli oy sayısı 60 536 idi.
Bulgaristan’daki savaş 17 üye için.
Bu defa Kırcali ilinin Avrupa Parlamentosunda temsilcisi bulunmayacak.
Doğu Rodoplar’da en çok oy alanın HÖH olması bekleniyor. HÖH aday listesinin başında Smolyan bölgesinden olan Mustafa Karadayı yer alıyor. Karadayı, AP üyesi olmayıp yerini listedeki bir sonraki isme bırakacak.
GERB’in aday listesinde 5. sırada Rodoplu Asim Ahmed Ademov yer alıyor. Gırmen ilçesine bağlı Dıbnitsa köyünde doğan Ademov’un AP üyesi olarak Kırcali’de bir ofisi bulunuyor. Listenin 10. sırasında ise Smolyan Belediye Başkanı Yardımcısı Marin Zahariev yer alıyor.
En çok Kırcalili adayı bulunan liste, bugün Vızrojdentsi semtinde Kırcali’deki kampanyasını ilk olarak başlatan DOST partisine ait. DOST’un aday listesinde üç Kırcalili yer alıyor, bunlardan Komunist rejimi esnasında hüküm giyen Nuri Adalı’nın torunu Özcan Fikret Turgut – Adalı ikinci sırada yer alıyor.
Son anketlere göre, Avrupa Parlamentosuna beş parti üye gönderecek: BSP, GERB, HÖH, VMRO, Demokratik Bulgaristan. Eğer Volya Koalisyonu barajı geçmeyi başarırsa, aday listedeki ikinci isim Brüksel’e gidecek, yani HŞHP Başkanı Orhan İsmailov AP üyesi olacak, çünkü ilk sıradaki Veselin Mareşki yerini listedeki ikinci isme bırakacak.
Olaybg.com