Ana Sayfa Siyaset Karadayı Türk siyasetçilerine: Ankara’nın siyasetine bizleri karıştırmayın, Bulgaristan’daki doğru siyasetimize karışmayın! (video)

Karadayı Türk siyasetçilerine: Ankara’nın siyasetine bizleri karıştırmayın, Bulgaristan’daki doğru siyasetimize karışmayın! (video)

29
Paylaş

HÖH Başkanı Bulgaristan’daki müftülerin siyaset yapmaması ve halkı bölmemeleri çağrısında bulundu

Türk siyasetçiler HÖH’ü Ankara’nın sıcak siyasetine karıştırmasın, HÖH’ün  Bulgaristan’daki doğru politikasına karışmasınlar, Bulgaristan’daki Türkleri bölmesinler.

24rodopi.com muhabiri, HÖH Başkanı Mustafa Karadayı’nın Mleçino’da bunları söylediğini belirtti.  Doğu Rodoplar’da düzenlenen “Sözde Soya Dönüş Süreci” nin 34. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen anma törenlerinin ilki Ardino’nun Mleçino (Sütkesiği) köyünde gerçekleştirildi. Karadayı, „son provokasyonlar ve bölme teşebbüsleri“ hakkında konuşmak istemediğini açıkladı, ancak konuyu Türkiye’den gelen misafir ve politikacılar için açtığını söyledi.

Karadayı, “Sizlere kapımız her zaman açıktır. Bizleri bölmeyin! Bunun en son örneği, milliyetçilerin Bulgaristan hükümetine katılmasına sebep oldu” diye belirtti. Kendisinden önce Türkiye’de iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nden eski milletvekili konuşma yaptı. Ancak Türk siyasetçi törenin sonuna kadar kürsüde kalmadı.

Konuşmasında Karadayı şunlara da değindi: “Bulgaristan’daki müftüler siyaset yapmasın, halkı bölmesinler. Politika ile uğraşacaklarsa, siyasete dahil olsunlar.”

Karadayı şunları da dile getirdi: “Mecliste sayımız az olsa da, milliyetçilerin engellerine rağmen, dinler yasasını kabul edebildik. Birlik ve beraberliğimiz bizi güçlü kılıyor. HÖH, vatanımızdaki hak ve özgürlüklerimizi kazanmak için kuruldu. 28 yıl boyunca bunu yaptık. Şimdi en güçlü olmak zorundayız, çünkü Avrupa Parlamentosu için çok önemli seçimler var. Bu Parlamentodaki yerimizi kendimiz kazanmalıyız.”

Mustafa Karadyı daha, “Şu kelimelerin anlamını anlamamız gerekiyor: Gücümüz birlik ve beraberliğimizden geliyor. Kahramanlarımız silahsız savaşa giriştiler, 1989’da totaliter rejimin sonunu getiren, Bulgaristan’a demokrasiyi getiren barışçıl protestolar düzenlediler. Bu birlik ve beraberlik sayesinde vatanımızdaki hak ve özgürlüklerimizi kazanmak için Haklar ve Özgürlükler Hareketi kuruldu” diye belirtti. Kendisi Meclisteki HÖH grubunu da övdü: “Sayımız az olsa bile, birlik ve beraberlik içinde neler yapabileceğimize tanık oluyorsunuz. Bu başarılardan biri de, sistem partilerinin Mecliste birleştirip milliyetçilere rağmen Dini Mezhepler Yasasını kabul ettik.”

HÖH yönetimi, Mleçino köyünün meydanındaki anıt çeşmeye çelenk ve çiçek bıraktı. Barışçıl protesto kurbanları için mevlit okundu. Ayrıca İYİ Partisi Genel Başkanı Meral Akşener tarafından gönderilen mesaj da okundu.
Anma törenine HÖH Başkan Yardımcısı Ahmed Ahmedov, Haklar ve Özgürlükler Hareketi Başkan Yardımcısı ve Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis, Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Erdinç Hayrula, Milletvekili Aden Shevked, Erol Mehmed, Taner Ali, İmren Mehmedova ve Elhan Kılkov, Avrupa Parlamentosu Üyesi Necmi Ali, Avrupa Parlamentosu Üyesi ve HÖH Gençlik Kolları Başkanı İlhan Küçük, HÖH İl Başkanı İzet Şaban, HÖH ilçe başkanları ve belediye başkanları, 1984 yılında barışçıl protesto organizatörleri ve totaliter rejim kurbanları Rufat Yağcı, Mümün Çolak, Fehim Çevik, Recep Taşçı, Adem Rasim, Durhan Sadullah, Kırcali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, Bulgaristan’ın eski başmüftüsü Fikri Sali, İstanbul HÖH Başkanı Fahri Vatansever, İstanbul, Bursa ve İzmir’den göçmen dernekleri temsilcileri yer aldı.
Olaybg.com