Ana Sayfa Ekonomi Karar alındı: “Altın araziler” üzerine apartmanlar inşa edilecek! (video)

Karar alındı: “Altın araziler” üzerine apartmanlar inşa edilecek! (video)

1134
Paylaş
DCIM101MEDIADJI_0002.JPG

Yeni Köprü yakınlarındaki “altın” araziler üzerine apartman inşa edilecek. 24rodopi.com’un verdiği haber bugün gerçek oldu: Belediye Meclisi, arazilerin “kamu hizmet binaları” statüsünü, “çoğunluğunu yaşam binalarının oluşturacağı karma arazi”ye değiştirme prosedürüne yeşil ışık yaktı. Yönetim kurumunun 22 üyesi “kabul”, 12 üyesi “ret” oyu kullanarak imar planlarındaki bu değişikliği hayata geçirdi. Genel İmar Planındaki bu değişiklik, binaların inşa edilecek arazinin ticaret ve hizmet olmak üzere kamu hizmet faaliyetleri gerçekleştirilecek bölgeden merkez bölgeye değişmesini öngörüyor. Bu değişiklikler yatırımcıların ticari ve idari merkezler değil, binaları yaşam bölgeleri olarak satabilmeleri için yapılmaktadır.
Arpezos Kuzey parkındaki üç arsanın Belediye tarafından açık artırma ile KDV’siz 3 492 000 BGN’ye satıldığını hatırlıyoruz.
İhaleye katılım belgelerini Kırcali Balkanstroy Engineering Ltd, Sofya Green Partners AŞ, Sofya Euro Invest Immobilien Ltd, Ravno Pole köyü Lidl Bulgaria and KO KŞ, Byala Slatina Neşo Marinov AŞ satın almıştı, ancak ihale teklifi sadece bir şirketten gelmişti.
İhaleyi kazanan Sofya Green Partners AŞ, iki ay sonra Pentagon sitesi tarafındaki üç araziyi sattı. Vali Nikola Çanev’e göre arazilerin yeni sahipleri, karşılığında yaklaşık 6.5 milyon lev vermiştir. Emlakçılara göre araziler biraz daha yüksek fiyata satılmıştır. Araziler, mimari ve inşaat sitesi olarak işlev görme imkânı olan kamu hizmeti faaliyetleri binaları inşa edebilme statüsüne sahiptir. Üç arazinin satışı, toplam inşaat alanı 20 208 m² olan bir inşaat grubu olarak gerçekleştirilmiştir. Bugün bu arazilerin sahibi Saba Stroy1 (yaklaşık 7 dönüm) ve Ariete Central (yaklaşık 5 dönüm) şirketleridir. Genel İmar Planındaki değişiklik karar taslağında, Hayko İnvest şirketine ait bir arazi (kavşaktaki eski benzin istasyonu) de dahil edilmiştir.
Uzmanlara göre, imar planında statü değiştirme prosedürü, yatırımcıların inşa edecekleri binaların, Kırcali’de neredeyse talep olmayan ve yatırımcıları iflasa sürükleyecek olan ofis ve ticari alanlar olarak değil de, yaşam alanları olarak satmaları için gereklidir.

olaybg.com