Ana Sayfa Ekonomi Karar verildi: Çocuklarına bakmak üzere zorunlu ücretsiz izne ayrılan veliler 375 BGN...

Karar verildi: Çocuklarına bakmak üzere zorunlu ücretsiz izne ayrılan veliler 375 BGN alacak

696
Paylaş

Çocuklarına bakmak için ücretsiz izin alması gereken ebeveynler devletten 375 lev alacak. Hedef, asgari ücret olan kişi başına 610 lev gelir elde etmeleridir. Bu amaç için 20 milyon BGN ayrılmıştır, bu rakam ise 55.000 aileye ulaşacak.
Bunlar, Bakanlar Kurulunda yapılan bir brifingde açıklandı. Başbakan Boyko Borikov, Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, Maliye Bakanı Vladislav Goranov ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitsa Saçeva basına konuştu.
Bakan, “Yardım gelecek hafta, en geç Salı günü sunulmuş olacak. Bunun için yaklaşık 20 milyon BGN tahsis ettik. Amaç, iki üyeli bir ailenin asgari ücret olan 610 BGN almasıdır. Çalışan ebeveynleri ve çocuklarına bakaçak olmadığından gelir alternatifleri olmayanları destekliyoruz” diye belirtti. 60/40 tedbiri ile ilgili olarak, Saçeva şunları paylaştı: “Dünkü verilere göre, yaklaşık 30.000 çalışan için toplam 2016 başvuru yapıldı. Bu 9 gün içinde gerçekleşmiştir. Böylece, önlemin işe yarayıp yaramadığına dair bir dizi eleştiriye cevap vermiş oluyoruz. Üst üste üç gün boyunca işsiz olarak kaydolanların sayısı da azaldı.”.
Olaybg.com