Ana Sayfa Siyaset Kasim Dal HŞHP’yi ele geçirdi, Orhan İsmailov Başsavcıya suç duyurusunda bulundu

Kasim Dal HŞHP’yi ele geçirdi, Orhan İsmailov Başsavcıya suç duyurusunda bulundu

1169
Paylaş

Hürriyet ve Şeref Halk Partisi Siyasi Kurulu, başkanları olan Orhan İsmailov’u görevinden aldı ve yerine Kasim Dal’ı getirdi. Dogan’ın eski başkan yardımcısı, HŞHP’yi yeni bir kongre düzenlenene kadar yönetecek. İsmailov’un partiyi „Volya (İrade)“ ile koalisyona soktuğunu ve Kasim Dal’ın adamları ondan güven oylarını çektiklerini ve istifasını talep ettiklerini hatırlıyoruz. Hürriyet ve Şeref Halk Partisinin artık eski başkanı bTV önünde, “Kasim Dal, Dogan ve Mestan gibi başarısız politikacılar çuvala konulup çöplüğe atılmalı. Genç politikacılar gerekli” diye belirtti. İsmailov, tüzüğe göre sadece başkanın konseyi toplayabileceğini ve daha önceki bir toplantıda üyelerin 13’ünün Mareşki’nin partisiyle seçimlere katılmayı desteklediklerini söyledi. Konsey üyelerinin yarısına dahi istifası hakkında hiçbir zaman soru sorulmadığını ve „İrade“ ile imzalanmış bir koalisyon anlaşması bile olmadığını belirtti.
Orhan İsmailov daha, “Kasim Dal’ın bu özel partisinin amacını şimdi anlıyoruz” diye belirtti. Parti merkezinin birkaç haftadan bu yana eski HÖH başkan yardımcısının özel bir mülkünde konumlandırıldığını ekledi.
İsmail’in belge, mühür ve şifre almak için hafta sonu merkeze gitmeye denediğinde ilginç bir durum haline gelmiş: “Cumartesi günü parti ofisine zorla girdim- Emniyet Müdürlüğünün Üçüncü Bölgesinde kayıtlarda var.”
İsmailov, HŞHP’deki olayları, Lütvi Mestan’ı HÖH başkanlığından indiren atak ile kıyasladı. Eski başkan, “Savaş, aslında Kasim Dal’ın temsil ettiği Demokrasiye Geçiş Sürecinin kukla oynatanlarıyla, kendisi partinin gölgesi, ben ise yüzüyüm” diye belirtiyor. İsmailov, bir yıl boyunca  parti çalışmalarının iç muhalefet tarafından sabote edildiğinden de şikayetçi oldu.
İsmailov, “Şimdi Bavsavcıya şikayette bulunuyorum. Çünkü tüm kamuoyuna parti tüzüğünü ihlal etmiş bir başkan olarak gösterildim” diye açıkladı.
Fotoğrafta: Orhan İsmailov geçen yılın Aralık ayında Kırcali’deki parti aktivistleriyle konuşurken

Olaybg.com