Ana Sayfa Siyaset Kasim Dal’ın partisi Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Mareşki’nin partisi ile koalisyon kuracak, Mestan’ı...

Kasim Dal’ın partisi Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Mareşki’nin partisi ile koalisyon kuracak, Mestan’ı istemiyorlar

838
Paylaş

Kasim Dal’ın partisi Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ecza ve petrol işadamlarından Veselin Mareşki’nin millet meclisinde yer alan Volya (İrade) partisi ile koalisyon kuracak.   
”Volya (İrade) – Bulgaristan Vatanseverleri” ismi altında oluşturulan geniş koalisyonda, Volya Partisi, başkanı Orhan İsmailov olan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP), Bağımsız Milletvekili Spas Pançev’in “Aleksandır Stanboliyski” Tarım Birliği ve Yordan Yordanov’un Birleşmiş Sosyal Demokrasi partisi yer alıyor.

Kasim Dal’ın partisinin katılmasıyla koalisyon Kırcali, Tırgovişte, Razgrad, Şumen ve Haskovo illerinde iyi sonuçlar elde etmeyi bekliyor.

HŞHP, eski HÖH Başkan Yardımcısı Kasim Dal tarafından kuruldu ve Borisov 2 hükümetine katılan Reform Blok’un bir parçasıydı. Son parlamento seçimlerinde HŞHP, eski HÖH Başkanı Lütvi Mestan’ın DOST partisiyle bir koalisyon kurdu, ancak 2017 sonunda iki parti yollarını ayırdı. Perşembe günü Mareşki, Mestan ile işbirliği yapmayacağını açıkladı, ancak partisiyle aynı değerleri paylaşan diğer partilere açık olduklarını da belirtti.
Mareşki, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde koalisyonun aday listesinin başında olacak, ancak seçilmesi halinde yerinden vazgeçerek listedeki bir sonraki isme ön vereceği neredeyse kesin.
Olaybg.com