Ana Sayfa Siyaset Kasim Dal’ın partisinde neler oluyor?

Kasim Dal’ın partisinde neler oluyor?

789
Paylaş

Veselin Mareşki’nin „Volya – Bulgarista Vatanseverleri“ koalisyonuna yönetim organlarının kararı olmadan katıldığı için, bazı partililerin Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) Başkanı Orhan İsmailov’un istifasının istenmesinden üç gün sonra partinin kurucusu Kasim Dal bTV önünde partinin böyle bir “türlü güveç” koalisyonu içinde yer almayacağını ve böyle bir adım için kolektif organının asla bir karar alınmadığını açıkladı.

 24rodopi.com’dan İlhan Anday, bTV’nin “120 Dakika” programında, “Güveç konusunda haklıdır, ancak gerçekleri elekten geçirerek söylüyor” diye belirtti. HŞHP’nin 15 üyeli Yönetim Kurulundan 14 kişi „Volya“ partisiyle koalisyonu desteklemiştir, ancak Kasim Dal bunun üzerine bölge koordinatörlerini tek tek aramaya başlamıştır. Gazeteciye göre, HŞHP’de neler olduğu hakkındaki gerçek, Türkiye’nin iktidar partisi üyesi Aziz Babuşçu ile Kasim Dal’ın görüşmelerinde yatıyor.
Üç başkan yardımcısı ve başka üyelerinin Lütvi Mestan’ın partisinden ayrılmasını kasteden Anday, HŞHP’deki dağılmanın DOST’takiyle bağlantısı olabilir“ dedi. Anday’a göre, ülke dışında göremediğimiz süreçler gerçekleşiyor. “Bulgaristan’da Avrupa seçimleri için birileri bir şeyler planlıyor” diye belirtti.

Bu arada, Orhan İsmailov facebook hesabında HŞHP Denetim Kurulundan anlaşmazlığa yönelik karar almasını istediğini açıkladı. Açıklamasında 15 Ocak tarihli Siyasi Yürütme Konseyi’nin, parti başkanının „Volya – Bulgaristan Vatanseverleri“ koalisyonuna katılımını ilan etme konusundaki eylemlerini kabul ettiğini belirten bir kararına atıfta bulunuyor. Bu konseyde yardımcısı Kasim Dal da yer alıyor. Eğer Veselin Mareşki ile koalisyona son verilmezse, İsmailov’un istifasını isteyenlerin beyannamesine partinin iki başkan yardımcısı, on iki il koordinatörü ve partinin Ankara ile İstanbul temsilcilikleri imzasını atmıştır. Kasim Dal’a göre, başkanın istifasına yönelik Kolektif Organları kararı alınacak, çünkü parti başkanı istifasını sunmayı reddetmiştir.

Orhan İsmaiov, “Bu ifadeler ve iddialar tamamen yersizidr ve belli ki yazarları tarafından farklı idari organlar arasındaki örgütsel yapıya ve alt yönetmeliklere saygı duymak için ilan ettikleri amaç dışında motive edilmiştir” diye yazdı. Belirttiklerine göre, üyeler, sempatizanlar ve halk arasında partinin prestijini ve ismini zedeleyen şahıslara karşı tüzüğe göre hareket edilecektir.
Olaybg.com