Ana Sayfa Kırcali “55 yaşından sonra çalışmayı unut” listesinin başında yer alıyor

Kırcali “55 yaşından sonra çalışmayı unut” listesinin başında yer alıyor

964
Paylaş

Smolyan, Kırcali ve Tırgovişte, „55 yaşından fazla olanları işe almıyoruz“ göstergesinde ön sırada yer alıyor. Bu durumu ise, İstihdam Ajansının bu yılın ilk dokuz ayı için yayınladığı verileri açıkça ortaya koyuyur. İş arayanların üçte biri 55 yaşın üzerindedir. Bölge İstihdam Bürolarında kayıtlı bulunan kimselerin %27’si bu kategoriye dahil oluyor. Sosyal Politikalar Bakanlığına göre ise, 50 yaşın üzerindeki uzun süreli işsizlerin payı yüzde 40’a ulaşıyor. Ülke çapında bunların sayısı 72.000’den fazladır.

Bir cümle ile son aylarda bölgemizdeki işgücü piyasası durumunun analizi: Rodoplar’daki kadınlar kendilerine daha zor iş bulurken, sürekli işsiz olanlar ise yüzlerce.

Kırcali’deki kayıtlı işsizler sayısı 5.500’ün üzerindedir. Bölgemiz ülke genelinde 18. sırada yer alırken, işsizlik oranı %9’un biraz üzerindedir, ülke genelinde ise bu rakam %5.7’dir.

Bölgede en kolay iş Kırcali şehrinde bulunabilirken, buradaki işsizlik oranının yüzde 5’in biraz üzerindedir. Bu sıralamada %8 ile Momçilgrad ikinci sırada yer alıyor. En çok işsiz ise Ardino’da var – 700’den fazla, işsizlik oranı yaklaşık % 18’dir. Cebel’de % 15.9, Kirkovo’da % 13.3, Krumovgrad’da %12.6.

İstihdam Bürolarının verilerine göre, 55 yaşın üzerindeki işsizlerin sayısında artış gözlemleniyor.

Olaybg.com