Ana Sayfa Gündem Kırcali Belediye Başkanı: Merkez Seçim Komisyonu elektronik oylamadan vazgeçmemizi öneriyor (MSK)

Kırcali Belediye Başkanı: Merkez Seçim Komisyonu elektronik oylamadan vazgeçmemizi öneriyor (MSK)

992
Paylaş

Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis: “2019 yılında gerçekleştirilecek olan AB saeçimlerinde elektronik oylama kullanılmalıydı. Ancak MSK, Hukuk Komisyonu tarafından değerlendirilmesi beklenen Millet Meclisine sunulan raporunda millet vekillerinin bu oy kullanma şeklini ertelemeleri teklifini sundu” diye belirtti.
Bulgaristan Belediyeleri Ulusal Derneği Başkan Yardımcısı ve Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis, Bulgaria ON AIR programında şunları dile getirdi: “Bulgaristan’ın e-devlet stratejisini kabul etmesinden bu yana 16 yılı aşkın süre geçti. Maalesef bu konuda hiç ilerlemedik ve gözle görülür sonuçlar elede edemedik.”
Kırcali Belediye Başkanı, AB komisyon üyesi Maria Gabriel ile e-devletle yapılan üst düzey görüşmelerin gerçekleştiği Brüksel’den döndü.
Hasan Azis’e göre, GERB hükümeti süreci çok ertelediğini belirtti ve şunları ilave etti: “Hükümet tarafından temsil edilen devlet, sadece devlet idari yapılarına odaklanmıştır. Bu nedenle e-devletten sonuç bekleyemeyiz. Bugüne kadar, 272 belediye idaresi, elektronik belge değişimini kullanma istekliliğini belirtmiştir, bunlardan 180’ni bu olanaklara sahiptir.” Ona göre, e-hizmetleri geliştirme sürecinde tam olarak hedefleri ve bir sonraki adımları belirlemek önemlidir.