Ana Sayfa Gözlemci Kırcali bölgesinde 17 koronavirüs vakası – 12’si Çernooçene, 5’i Kırcali’den!

Kırcali bölgesinde 17 koronavirüs vakası – 12’si Çernooçene, 5’i Kırcali’den!

990
Paylaş

Sağlık otoritelerinden kasıtlı olarak bilgi sakladığı kanıtlanırsa enfekte olan doktor Savcılığa verilecek

Kırcali ilinde COVID-19 ile yeni enfekte olan kişi sayısı 17’dir, bunlardan 11’i son 24 saatte tespit edildi. 17 kişiden 12’si Çernooçene ilçesinin Vodaç ve Yabılçene köylerindendir, 5’i Kırcali’den. Veriler, 5 Haziran – 11 Haziran arasındaki dönem içindir.
Bunlardan 6 kişi hastanede, diğer 11 kişi evlerinde tedavi görüyor. Enfekte olanların 3’ü doktor.
24rodopi.com’un verdiği habere göre, bu kez koronavirüs, bir sağlık görevlisinin sorumsuz davranışı nedeniyle Kırcali’ye başkentten geldi. Daha 5 Haziran’da COVID-19 PCR testi pozitif çıkan Pirogov Hastanesinde çalışan genç doktor, doğduğu topraklara koronavirüs semptomları ile döndü. Muhtemelen başkentte 28 günlük bir karantinadan kaçmak istedi ve Kırcali bölgesine döndü.
Kırcali’de karantinaya alınmadan önce genç doktor, Kırcali hastanesinde de dahil olmak üzere birçok görüşme yapmıştır. Genç kadın Çernooçene ilçesine bağlı bir köydendir. Şu anda Kırcali’de karantina altında bulunuyor. Yeni enfekte olanların çoğu, en az 10 tanesi genç doktorla temasta bulunmuştur. Enfekte olan Kırcali’deki bir banka şubesinde güvenlik görevlisi ise genç doktorla temasta bulunmuş olan Acil Tıp Yardım Merkezi çalışanı ile temas halindeydi.
Doktorun bilgi gizlediği bugün Vali Nikola Çanev tarafından verilen brifingde de netleşti.
İlk başta genç kadın herhangi bir irtibat kişisi olduğunu reddetmiş, daha sonra sağlık yetkililerine yetersiz bilgi vermiştir.
Vali Nikola Çanev, “Bu durumda yasanın ihlal edilip edilmediği tespit edilmelidir. Eğer böyle bir durum tespit edilirse, Savcılık ile iletişime geçilecektir” diye belirtti.
Salgının başlangıcından bu yana Kırcali bölgesinde tespit edilen COVID-19 vakası sayısı 31’dir.
Bu arada, Yabılçene köyünde bugün kanser hastası olan ve yaşamını yitiren 75 yaşındaki bir kadın toprağa verilecek. Kadın, COVID-19 tanısı konulan doktorun nişanlısının büyükannesidir.
Olaybg.com