Ana Sayfa Gündem Kırcali ilinde 1 116 barajdan en tehlikelileri yıllık gözetim altında!

Kırcali ilinde 1 116 barajdan en tehlikelileri yıllık gözetim altında!

205
Paylaş
DCIM101MEDIADJI_0874.JPG

Metroloji ve Teknik Gözetim Devlet Dairesi şu ana kadar yaklaşık 7000 barajı haritalandırdı, bunlardan 1116’sı Kırcali ilinde bulunuyor. Yapılan yasal değişikliklere göre, tüm su havzaları tanımlanıp büyüklük ve taşıdıkları risk olmak üzere iki özelliğe göre kategorize edilecek. Birinci ve ikinci derece tehlike arzedenler yıllık denetim altında olacak, diğerleri 3 yılda bir denetlenecek.
Halk ve altyapıya tehlike arz etmeyen küçük barajlar artık sahipleri tarafından kontrol edilecek. Belediyeler, idare edemedikleri devlet su havzalarına, belediye meclislerinin kararıyla ve 7 Ekim’e kadar teslim etmeleri gereken örnek bir başvuru ile devlete devretme hakkına sahiptir. Bu amaçla, Ekonomi Bakanlığı’nda yeni bir devlet kurumu düzenlenecek.
Tüm bu ayrıntılar, baraj duvarlarının ve su havzalarının kontrol ve bakımını düzenleyen Su Yasasındaki değişiklikler ile ilgili düzenlenen toplantı esnasında belli oldu. Çalıştayın ev sahibi Kırcali Valisi Nikola Çanev idi. Tartışmada Metroloji ve Teknik Gözetim Devlet Dairesi Başkanı Petır Gornovski, Genel Sekreter Nikolay Nikolov ve Plovdiv Bölge Müdürü Yordan Kyumyurciev yer aldı. Kırcali ili belediyeleri temsilcileri de toplantıda yer aldı.

olaybg.com