Ana Sayfa Gündem Kırcali’de COVID-19 teşhisi ile bir hasta daha, Rani List köyünden 71 yaşında...

Kırcali’de COVID-19 teşhisi ile bir hasta daha, Rani List köyünden 71 yaşında bir erkek

717
Paylaş

Ulusal Operasyonel Genel Kurmay Başkanı Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski bu sabah Kırcali’de bir kişi daha koronavirüs ile teşhis edildiğini bildirdi.
COVID-19 hastası adam 71 yaşında ve Kırcali’nin Rani List köyündendir.
Dr. Atanas Dafovski Hastanesinin bulaşıcı hastalıklar birimine yerleştirilen pnömoni hastasının son günlerde yurtdışından dönen bir akrabası yok.
Bugüne kadar Kırcali ilinde COVID-19 tanısı 9 kişiye konulmuştur. Ardino ve Kırcali hastanesinde bu tanı ile 5 hasta tedavi görüyor.
Son iki hasta olan iki Kırcalili ise Danimarka’dan dönmüştür.
Generalin verdiği bilgiye göre, ülkedeki yeni vakaların sayısı 24, toplam hasta sayısı 522, bunlardan 23’ü hastane çalışanlarıdır.
COVID-19 vakalarından 20 kişi yaşamını yitirmiştir. Tedavi görüp hastalığı yenen kişi sayısı ise 37’dir.
Yeni tespit edilen 24 vakadan onu hastaneye kaldırılmıştır. Son 24 saatte 400 kişi test edilmiştir. Yeni vakaların 13’ü Sofya’dandır. Burgas’ta 17 yaşındaki bir kız da koronavirüs hastasıdır. Stara Zagora’da hasta sayısı üçtür, bunlardan ilki 35 yaşındaki bir hekimdir, ikisi ise oğlu İngiltere’den dönen anne ve oğuldur. Baba ise bu tanı ile dün teşhis edilmiştir. Pernik’ten iki erkek, Sliven’de 32 ve 62 yaşında iki kadın da COVID-19 hastasıdır. Ruse’de tespit edilen yeni vaka İngiltere’den dönen 21 yaşındaki bir gençtir. Plovdiv’deki yeni vaka 64 yaşında bir erkek, Kırcali’deki vaka da 71 yaşındaki bir erkektir.
En genç hasta 1 yaşında, en yaşlısı ise 86 yaşındadır.
Enfeksiyon ve Paraziter Hastalıklar Merkezi Müdürü ve Ulusal Operasyonel Genel Kurmay üyesi Prof. Todor Kantarciev, “Ülkedeki koronavirüs test laboratuvarlarının artmasıyla birlikte 2.500-3.000 kişilik bir numune kapasitesine sahip olacağız. Bu, COVID-19 hasta sayısının artması beklendiğinden, insidans zirvesine hala ulaşılamadığı düşünüldüğünden de gerekli olacaktır” diye belirtti.
Olaybg.com