Ana Sayfa Ekonomi Kırcali’de ekmeğin fiyatı 10 stotinka ile yükseldi – yakıtların fiyatı yükselmiş, elektrik...

Kırcali’de ekmeğin fiyatı 10 stotinka ile yükseldi – yakıtların fiyatı yükselmiş, elektrik fiyatlarında da artış olacak!

879
Paylaş

Yaklaşık bir haftadır Kırcalililer ekmeğini 10 stotinka ile daha yüksek fiyata alıyor.
Fiyatlardaki bu artış, komşu ilimiz Haskovo’dan gelen şirketlerin yakıt ve elektriğin fiyatlarında artış olduğu açıklamasıyla ekmek fiyatlarını yükselttikleri ortaya çıkmıştır.
Bu bilgileri ise market sahibi Kadir Aptikadir, Kırcali radyosu önünde vermiştir.
Kadir Aptikadir konu ile ilgili daha şunları belirtiyor: “Markete gelip ekmeğin yeni fiyatı olduğunu söylediler. Marketimde, ilimiz ve komşu illerden 7-8 fırının ekmeğini satıyorum, her birinin ekmek fiyatları yükseldi. 700 gram ekmeğin fiyatı şu anda 0.90 stotinka ile 1.05 lev arasında. Bazı küçük fırınlar ekmeğin fiyatını hala düşük tutmaya çalışıyor, acak bu ekmeğin ağırlığında kısıtlamalara neden olabilir. Fiyatları belirlemede büyük üreticiler, tekeller, önemli bir rol oynuyor. Fiyatları ilk yükselten de onlar, her zaman aralarında anlaşıp yükseltiyorlar. Aksi halde, bir firmanın belli bir gün ve saatte diğer firmanın ekmek için yeni bir fiyat koyduğunu bilmek gerçekten mümkün değildir. Oysa tüm üreticiler markete aynı günde iki saat arayla yeni fiyatlarla geldiler.”
Kırcali’deki fırın şu anda ekmeğin eski fiyatlarını korumakata.
Kırcali’deki fırının sahibi Bahar Palova, 600 gram ekmek için yaklaşık 0.75-0.80 stotinkaya sattıklarını belirtti. Palova’ya göre, büyük ihtimalle fiyatlarda artış olacaktır. Ancak artış oranı nekadar olursa olsun, bu yeni buğday hasadından sonra, yani yaz sonunda gerçekleşecektir.
Haskovo fırın sahiplerinin fiyatları yükselmelerine ilişkin Palova şunları belirtti: “Şirketler çok düşük fiyatlarla çalıştıklarından dolayı ekmek fiyatlarında artış var. 50-60 stotinkaya ekmek getiriyorlardı. Şimdi piyasa değerlerine ulaştılar.”
Bahar Palova daha, “0.80 stotinka, ekmek üretiminde yapılan harcamaları karşılamıyor. Görüyorsunuz, tahıl fiyatları yükseldi, unun fiyatları yüksek, yakıtların fiyatları yükseliyor, dizel litre başına 2.30 leve satılıyor, elektrik fiyatları yükselecek. Yani fiyatlarda yükselme eğilimi vardır ve yeni hasadın başlamasına kadar korunacaktır. Ancak artış makul sınırların ötesine geçmeyecek ve yüzde 5 ila 7-10 arasında olacak” diye açıkladı.

olaybg.com