Ana Sayfa Gündem Kırcali’de kriz merkezi! Koronavirüs şüphesi olan hastalar için hastanede 18 yatak hazırlandı

Kırcali’de kriz merkezi! Koronavirüs şüphesi olan hastalar için hastanede 18 yatak hazırlandı

753
Paylaş

Vali Nikola Çanev’in başkanlık ettiği Bölge Sağlık Krizleri Yönetim Genel Merkezi, Bulgaristan’da Gabrovo ve Plevne’de kayıtlı ilk enfeksiyon vakalarından sonra bölge düzeyinde koronavirüse karşı anti-salgın önlemler aldığını duyurdu. Sağlık Bakanlığının emriyle, film gösterimleri ve tiyatro gösterileri de dahil olmak üzere tüm kültürel etkinlikler durduruldu. Çocukların yer aldığı kitlesel faaliyetler düzenlenmesi yasaktır. Aynı şey spor karşılaşmalarında izleyiciler için de geçerlidir. Bölge Sağlık Müfettişliği, gerektiğinde yatak ve çalışma alanı ile ilgili olarak sağlık kuruluşlarında bir kriz bölgesi oluşturmak ile görevlendirilmiştir.
Oturumda il ve ilçe hastaneleri temsilcileri, Bölge Sağlık Müfettişliği, Acil Servis, Bölge Sağlık Sigortaları Kasası, Emniyet Müdürlüğü, Sınır Muhafaza, „Yangın Güvenliği ve Nüfusun Korunması“ Bölge Müdürlüğü, Ulusal Güvenlik Devlet Ajansı ve Gıda Koruma Ajansı temsilcileri yer aldı.
Kırcali’nin Dr. Atanas Dafovski Hastanesinde, koronavirüs şüphesi bulunan hastalar için 18 yataklı bir bölüm oluşturulmuştur. Bunlardan 14’ü bulaşıcı hastalıklar biriminde diğer 4’ü akciğer ve solunum hastalıkları birimindedir. Şu anda hastanede grip olan hasta yok ve bulaşıcı hastalıklar biriminin kapasitesi yüzde 50 doludur. Hastanenin Müdürü Dr. Todor Çerkezov, hem çocuk birimi hem de pnömofizyoloji biriminde serbest yetakların bulunduğunu, gerektiğinde bunlara 30 yatak daha ilave edilebileceğini bildiridi. Dr. Çerkezov insanlar için en iyi izolasyonun kişisel hijyenin artırıldığı evlerinde olduğunu, doktorların ise gözlük, maske ve eldivenlere ve sağlık tesislerindeki ortak bölümlerin düzenli dezenfeksiyonuna güveneceğini vurguladı.
Acil Serviste 200 solunum maskesi ve önlüğü, 1.200 sıradan ve 600 kanvas maskesi ve gözlüğü var, bunlar ise bir buçuk ay için yeterli olacak. Ancak, belediye hastanelerinde kişisel koruyucu ekipmanların sayısı sınırlıdır. Hastane yönetimleri, hastaların izolasyonu için bir dizi yatak sağlaması ve „Yangın Güvenliği ve Nüfusun Korunması“ Bölge Müdürlüğünün bildirdiklerine göre yaklaşık 9.000 solunum maskesi rezervi olan ilgili belediye yönetimleriyle temas kurmaları konusunda uyarıldı.
Oturumda, emniyet ve sınır muhafaza müdürlüklerinde çalışanların da kişisel koruyucu ekipmanlara ihtiyaçları olduğu açıklandı. Bölge Kriz Yönetim Merkezi, vatandaşlara hizmet veren tüm devlet ve belediye kurumlarının çalışanlarına koruyucu maskeler vermesini ve dezenfeksiyonu artırmasını önerdi. Yurt dışından dönen ve hastalık izninden yararlanan vatandaşlardan kendilerine verilen karantinaya uymaları ve grip semptomları durumunda aile hekimlerinin telefonla hastalarına danışmanlık hizmetleri vermeleri istendi.
Bölge Sağlık Müfettişliği bölgedeki durumu mevsim için normal olarak nitelendirdi. İtalya’dan dönen öğrencilerin 14 günlük karantinası sona eriyor, hiç birinde sağlık sorunları meydana gelmemiştir. Risk altındaki ülkelerden gelerek Makas sınır kapısından geçen yolcular anket kartları doldurup takibe alınıyor. Dr. Kirçev’in bildirdiğine göre, böyle ülkelerden dönenlerin hiç biri Kırcali ilinden değildir.
Olaybg.com