Ana Sayfa Ekonomi Kırcali’de sattığınız apartmanın parasıyla İstanbul’da daha büyüğünü ve lüksünü alabilirsiniz!

Kırcali’de sattığınız apartmanın parasıyla İstanbul’da daha büyüğünü ve lüksünü alabilirsiniz!

1003
Paylaş

Kırcali merkezindeki 100 metre karelik dairenizin parasıyla 3 milyon vatandaşı olan Bursa’nın önde gelen semtlerinden daha büyük ve lüks bir daire satın alabilirsiniz. Bu bilgileri ise, demokrasi sürecine geçiş döneminden bu yana bavul ticareti yapan göçmenlerimizden Sabri Eminoğlu veriyor.
Eminoğlu yaptığı açıklamalarda şunları dile getiriyor: “Daima yollardaydım. Her zaman Türkiye’den satın alıp Bulgaristan’da daha yüksek bir fiyata satılacak veya tam tersine ürünler bulunmuştur, bugün de var. Otobüslerle Türkiye’ye götürdüğüm Bulgaristan gofretlerinin sayısını bir bilseniz, Bulgaristan’daki gofret fabrikaları ödül verir. Bu ticaretten Bursa’da üç katlı bir ev yaptım. Bugün ticaretten elde edebilecek en büyük kâr, Edirne pazarından çorap, deterjan veya kot almak değildir, İstanbul’dan lüks bir daire satın almaktır.” Eminoğlu sözlerini kanıtlamak için Bursa, İzmir ve İstanbul’un önde gelen semtlerinden onlarca satış ilanını gösteriyor. Bugün itibariyle, Kırcali merkezinde yeni inşa edilmiş 100 metrekarelik bir dairenin fiyat, Bursa’daki benzeri bir dairenin fiyatlarından daha yüksektir.
İstanbul’un Beylikdüzü semtinde bulunan 5 katlı bir apartmanın 4. katındaki 110 metrekarelik bir yeni daire 173 000 lira değerindedir (üst fotoğrafta). Sabri Eminoğlu, “Avronun bugünkü kuruyla bu para 23 473 avro eder. İstanbul’un merkezine yakın, doğalgazı olan lüks bir sitedeki daire için böyle bir fiyat başka yerde toktur. Bu dairenin metrekaresi 210 avrodan biraz yüksek, oysa Kırcali’nin merkezinde dairelerin metrekaresi 450-500 avro arasında. Kırcali’deki dairenin daha banyo, mutfak, koridor, balkon masrafları da var. İstanbul’daki daireye sadece mobilya alman gerekiyor” diye açıklama getiriyor.
Verdiği örnekler, son zamanlarda „Türkiye’de siyasi ve ekonomik belirsizliğin bir sonucu olarak, sınır bölgelerindeki ve özellikle Kırcali’deki gayrimenkul işlemlerinde bir artış olduğu” yorumunu yapan bir Bulgaristan medyasının öne sürdüklerini tamamen reddediyor.
Sabri, “Bu yaz göçmenlerden bir daire dahi satın alan olduğuna inanmıyorum. Yeni bir konut için 50 000 avron varsa, niye İstanbul’un güzel muhitlerinden almayıp, döşemeyesin?! Hatta cebinde harçlık paran dahi kalacak” diye belirtiyor.
Beylikdüzü semtindeki 5 odalı 160 metrekarelik bir daire bugün 180 000 liraya satılıyor (ikinci fotoğrafta). Sabri Eminoğlu hemen, “Bu meterkareye 160 avro eder” diye hesaplıyor.

olaybg.com