Ana Sayfa Ekonomi Kırcali’de yakıt fiyatları yine yüksek, Haskovo’da en ucuz, Edirne’de ise bir litrede...

Kırcali’de yakıt fiyatları yine yüksek, Haskovo’da en ucuz, Edirne’de ise bir litrede 50 stotinka tasarruf etmiş oluyoruz

277
Paylaş

Bugünkü benzin ve dizel fiyatlarından, Kırcali dışında aracıyla seyahat eden sürücüler için depolarını Haskovo ve Plovdiv’den (Filibe) doldurmaları daha uygun olduğu anlaşılıyor. Kırcali, en ucuz yakıt sıralamasında 18. sırada.
Fuelo platformunda Bulgaristan’daki ortalama yakıt fiyatları verileri, bir ay içinde en çok kullanılan A 95 benzin fiyatları ortalama 11 stotinka, dizel fiyatları ise 13 stotinka yükseldiğini gösteriyor.
Uzmanların tahminleri bu fiyatların kesin olmadığını ve önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha da yükselebileceğini söylüyor. Bu yüzden yakında litre başına 2.50 levin üzerinde değerler görebiliriz. Şu anda Bulgaristan’da A 95 ortalama 2.29 leve mal oluyor, dizelin litre başına fiyatı ise 2.41 levdir; bu da Slovakya’daki yakıt fiyatlarının aynısı, Polonya’dakilerden daha pahalı oldukları gösteriyor.
Fakat ülkenin farklı bölgelerindeki fiyat farklılıkları oldukça ciddi. Deniz kıyısındaki bazı benzin istasyonlarında fiyatları litre başına 2.14 lev iken, Sofya ve otoyollarda ise litre başına 2.47 leve satılıyor. Dizelde de durum aynı – bazı istasyonlarda litre başına fiyatı 2.21 iken, bazılarında 2.46 levdir. Ve birkaç ay önce geçerli olan, Sofya’dan ne kadar uzaklaşırsan, o kadar yakıt fiyatları ucuzluyor kuralı, artık yürürlükten kaldırılmış görünüyor. Sofya pahalılık sıralamasının ortasında yer alıyor. Başkentte benzin, litre başına ortalama 2.35 leve, dizel ise 2.38 leve satılmaktadır.
Kırcali’de bugün dizelin ortalama fiyatı litre başına 2.41 levdir, en çok kullanılan benzinin fiyatları ise litre başına 2.39 levdir. En ucuz fiyatlar ise, dizel yakıt litresinin 2.37 lev, A95 benzini 2.34 lev olduğu Haskovo bölgesindedir.
Edirne’ye pazara giden Bulgaristan vatandaşları ise, araç depolarını buradan doldurmayı tercih ediyor. Bugün Türkiye’de dizel fiyatları, litre başına 1,89 leve, benzin ise litre başına 2.08 leve eşdeğerdir.
Olaybg.com