Ana Sayfa Gündem Kırcali’deki su kayıpları % 48.83, diğer bölgelerde -% 60 ila %...

Kırcali’deki su kayıpları % 48.83, diğer bölgelerde -% 60 ila % 80

728
Paylaş

Bulgaristan’daki su temini ve kanalizasyon sektörünün durumu çok endişe verici, çünkü suyun% 60,9’u şebeke yoluyla kaybedilmektedir. Bu veriler, en son Su ve Enerji Düzenleme Komisyonu raporunda belirtildi. 2018 yılında Kırcali’deki su şebekesi kayıpları % 48.83, bir yıl önce % 46.39 idi. Su ve Enerji Düzenleme Komisyonuna göre, ağın her 100 km’sinde 99 arıza meydana geldi. 2018 yılında ülkenin su ve kanalizasyon şebekesinde 58.000 arıza meydana geldi. Analizlere göre, ülkenin çoğu bölgesinde Kırcali su şebekesinde kayıplardan daha fazla kayıp görülüyor. Şumen ve Montana’da bu kayıplar % 80’in üzerinde, Pernik’te % 68, Varna’da % 65, Vratsa’da % 63, Silistra’da % 60. Ruse su temini ve kanalizasyon şirketi en az kayıp bildirdi : % 42.62.
Kırcali Atıksu Arıtma Tesisi uzmanlarının ve İtfaiye ekiplerinin acil ve profesyonel eylemleri Kırcali’de büyük bir kazayı önlediğini hatırlatırız. 30 Aralık’ta Kırcali Atıksu Arıtma Tesisi alanında saat 15’te metan gazı kaçağı tespit edildi. Gaz metan tankından sızmaya başlamıştır. Hemen acil durum planı uygulamaya geçirilip gaz üretimi azaltılmış, sızıntı sınırlanmış ve alanı güvenceye almak için gerekli tüm önlemler alınmıştır.
24rodopi.com önünde Su ve Kanalizasyon Hizmetleri Şirketinden verilen bilgilere göre, olay yerine hemen İtfayiye ekipleri gelmiştir.
İtfaiye ekipleri ölçümlere başlayıp tüm eylemlerini Kırcali su temini ve kanalizasyon sistemi uzmanları ile koordine etmiştir. Arıtma tesisi alanı güvenceye alınmıştır. O sırada ciddi bir tehlike olasılığı tespit edilmemiştir. Tesis 24 saat çalışma moduna ve göstergelerin sürekli izlenmektedir. 30 Aralık gece yarısından sonra bazı göstergelerde bir değişiklik kaydedildi ve Sivil Koruma birimine bildirildi, sonrasında gaz istasyonunun durdurulması için ortaklaşa önlemler alındı. Arıtma Tesisi çalışanlarının hızlı eylemi ve Sivil Koruma tarafından yapılan profesyonel çalışmalar, ciddi sonuçlara neden olabilecek büyük ölçekli bir kazayı önledi. 31 Aralık’ın erken saatlerinde, acil durum planının tüm güvenlik koşullarını ve düzenleyici gerekliliklerini yerine getirilerek kontrollü bir gaz salınımı başlatıldı.
Yeni yıl arefesinde Kırcali Atıksu Arıtma Tesisine özel ekipmanlarla Haskovo Çevre Koruma Bölge Müfettişliği uzmanları geldi. Yaptıkları ölçümler tüm göstergelerin sıfır olduğunu, metan gazının çok düşük seviyede olduğunu ve halk için bir risk oluşturmadığını göstermiştir.
Kırcali Su ve Kanalizasyon Şirketinden, tüm Kırcali İtfaiye ve Arıtma Tesisi çalışanlarına hızlı ve yerinde çalışmalarından dolayı teşekkür edildi.
Kırcali Emniyet Müdürlüğünden, Kırcali servisinden yedi itfaiyecin, metan gazı sızdıran bir tesisi güvence altına almak için başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini bildirildi. İlçe şehrin sanayi bölgesindeki kanalizasyon arıtma tesisindeki acil durum sinyali 31 Aralık sabahı saat 5.13’te alınmıştır. İtfaiye aracı ile itfaiye ekipleri, uzmanlar ve „Yangın Güvenliği ve Nüfusun Korunması“ Bölge Müdürlüğü yönetimi olay yerine geldi. Üretim süreci durduruldu, bir metal tesiste norm sınırında metan gazı konsantrasyonu tespit edildiği ölçümler yapıldı. İtfaiyeciler, teknoloji personeli ile birlikte, kontrollü gaz boşaltımı gerçekleştirdi ve sonrasında gerçekleştirilen ölçümlerde değerleri sıfır olduğu tespit edildi, saat 9.20 civarında ise güvenlik operasyonu tamamlandı.
Olaybg.com