Ana Sayfa Mansetler Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman:  Yumurta kapıya dayandı, bölgede tarım diye bir şey...

Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman:  Yumurta kapıya dayandı, bölgede tarım diye bir şey kalmayacak!

252
Paylaş

Kirkovo (Kızılağaç) ilçesinin Mıglene (Bulutlar) köyünde bulunan Ören Barajı’nın su tahliye borusunun birkaç hafta önce patlaması sonucu barajdaki su seviyesi anormal biçimde düştü.

Yaklaşmakta olan korkutucu gerçeği gören Mıglene köy sakinleri, su borusundan fışkıran suya ahşap malzemeler ile engel olmaya çalıştılar ancak akmaya devam eden su barajın dibini sıyırmaya kadar yaklaştı.
Köylülerin çağrısıyle baraj bölgesine giden Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, “Sorunla ilgili doğru çözüm bulmak ve hızlı hareket etmek zorundayız. Bu iş  ‘sıradışı köylü mühendislerin’  ahşap ile fışkıran suya engel olmaya çalışmaları ile çözülecek bir iş değildir. Bunlar eski uygulamalar“ dedi.
1965’de bölgede tarımsal sulama amacıyla inşa edilen barajın kısa zamanda su seviyesinin düştüğünün altını çizen Şinasi Süleyman, “Yumurta kapıya dayanmış durumda. İşin  içinde olan insanların ve özellikle Tarım bakanlığındaki görevli idarecilerin dikkatlerini çekmek isterim. Problem çözülmezse bölgede tarım diye bir şey kalmayacaktır. Zira suyun olmadığı yerde tarım ürünlerinde verim diye bir şeyden söz edilemez. Elbette ki, hiç bir köylü de bu şartlarda tarım yapmaya cesaret edemez. Çünkü, özellikle ticari amaçlarla yapılacak tarım riskli bir yatırım olacaktır. Yani, bölgemizde tarımsal üretim büyük tehdit altındadır“ diye konuştu.
Şinasi Süleyman, „Ve tek darbe oradan gelmeyecektir, barajdaki su dibe doğru daha da indiğinde, oksijensiz olduğundan dolayı barajda bulunmakta olan bol miktarda balıklar öleceklerdir. Bunun önlenmesi lazım“ diyerek yetkilileri uyardı.
olaybg.com